Մենք իրավունք չունեինք անելու այնպիսի քայլ, որի համար հետագայում մեր ժողովուրդը և մեր պատմությունը մեզ չէր ների․ Արա Այվազյան (տեսանյութ)
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հանդիպումը ԱԳՆ անձնակազմի հետ․
Մայիսի 31-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ ԱԳՆ անձնակազմի հետ՝ հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը շնորհակալություն հայտնեց անձնակազմին՝ համատեղ աշխատանքի ընթացքում դրսևորած պրոֆեսիոնալիզմի և մասնագիտական նվիրվածության համար: Իր խոսքում Արա Այվազյանը, մասնավորապես, նշեց. «Երբ ես համաձայնեցի ստանձնել այս պաշտոնը, դա իմ կյանքի ամենադժվար, բայց, միևնույն ժամանակ, ամենահեշտ որոշումն էր: Հեշտ որոշում էր, քանի որ ես՝ անձնապես, և վստահ եմ՝ Դուք՝ բոլորդ, գիտակցում էինք, որ պարտք ունենք մեր զոհերի առջև, պարտք ունենք մեր երկրի առջև:
Դժվար էր, քանի որ շատ լավ հասկանում և գիտակցում էի, թե ինչ հսկայական պատասխանատվություն է ինձ վրա և մեր բոլորի վրա, քանի որ մենք իրավունք չունեինք սխալվելու: Մենք իրավունք չունեինք անելու այնպիսի քայլ, որի համար հետագայում մեր ժողովուրդը և մեր պատմությունը մեզ չէր ների: Երբ ստանձնեցի այս պաշտոնը, ես հայտարարեցի, որ դիվանագիտությունը պարտված չէ, և մինչև այսօր էլ պնդում եմ, որ մեր դիվանագիտությունը պարտված չէ:
Շատերն ինձ հետ համաձայն չեն, բայց այս ընթացքում մենք բոլորս՝ այստեղ և դեսպանություններում գտնվողներս, ապացուցեցինք, որ ոչ միայն պարտված չենք, այլ նաև կարողանում ենք մեր պետական և ազգային շահերը առաջ մղել և նշել կարմիր գծերը: Այս տարի, երբ լրանում է մեր նախարարության 30-ամյակը, կարևոր շրջան է, հասունության շրջան է. կարծես թե մենք այս ողջ ընթացքում պատրաստվում էինք այս օրերին, այս ժամանակներին:
Իսկապես շատ բան է արվել, ես հիմա չեմ ցանկանում թվարկել, և ոչ էլ ուզում եմ գնահատական տալ. դա հետագայի համար է։ Բայց կարծում եմ` մենք բոլորս կարող ենք բաց ճակատով դուրս գալ փողոց և քայլել։ Կարծում եմ` մեր միջազգային գործընկերները հասկացել են, որ Հայաստանը պարտված չէ, Արցախը պարտված չէ, հայությունը պարտված չէ։ Մեր թշնամիները նույնպես դա հասկացել են։
Եվ ոչ պակաս կարևոր է այն, որ այս տագնապալի օրերին մենք դարձանք այն կառույցը, որն ըմբռնելի դարձավ մեր հասարակության համար, մեր ձայնը գնալով ավելի լսելի դարձավ, և մենք առավել քան երբևէ վստահություն ձեռք բերեցինք մեր ժողովրդի առջև։ Ես ուզում եմ այսօր ձեզ բոլորիդ շատ շնորհակալություն հայտնել, իսկապես ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխատել բոլորիդ հետ։ Իմ գործելաոճը մշտապես եղել է կոլեգիալ, և հուսով եմ` զգացել եք, որ բոլորիդ աշխատանքը, բոլորիդ խորհուրդը հասանելի է եղել նախարարության ղեկավարության համար։ Ոչ միայն հասանելի է եղել, այլև մեր որոշումները, որոնք կայացրել ենք այս ընթացքում, իսկապես հիմնված են եղել ձեր բոլորի մասնագիտական աշխատանքի և խորհրդի վրա։
Ես շատ դժվարությամբ եմ այս որոշումն ընդունել, բայց երբ ստանձնել եմ այս պաշտոնը, ինձ համար եղել է մի չափանիշ. այս նախարարությունը, որ ծնունդն է անկախության, պետք է անշեղորեն պաշտպանի մեր ինքնիշխանությունը, մեր անկախությունը, մեր պետական, ազգային շահերը։ Հուսով եմ, որ ձեզ ամոթով չեմ թողել, և իմ հրաժարականի որոշումը պայմանավորված էր հենց այդ պատճառով, որպեսզի երբևիցե որևէ կասկած չլինի, որ այս նախարարությունը կարող է ինչ-որ քայլ անել կամ համաձայնություն տալ ինչ-որ գաղափարների, նախաձեռնությունների, որոնք մեր պետականության, մեր ազգային և պետական շահի դեմ են եղել։
Մենք միասին երկար ճանապարհ ենք անցել, և այսօր ես ձեզ հրաժեշտ եմ տալիս ամենաբարի հիշողություններով։ Մեր ողջ անձնակազմին՝ դիվանագետներին և ոչ դիվանագետներին, մենք մի ընտանիք ենք եղել, իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում։ Ձեզ մաղթում եմ նույն ոգով շարունակել աշխատել։ Եվ իմ խորհուրդը. ընդհանրապես դիվանագետը ընկալվում է որպես հարմարվող, համակերպվող, սուր անկյուններից խուսափող անձ։ Ես կարծում եմ՝ այս դժվարին պայմաններում մենք դրա իրավունքը չունենք, և մեր մեջ, իսկապես, գնալով, վստահ եմ, կլինեն սկզբունքային դիվանագետներ, ովքեր ուղենիշ կդառնան մեր հասարակության համար։ Մեկ անգամ ևս շատ շնորհակալություն և ձեզ ամենայն բարիք»։

Мы не имели права сделать такой шаг, за который нас в дальнейшем не простил бы наш народ и наша история: Ара Айвазян (видео)
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян, подавший в отставку 31 мая, провёл прощальную встречу с коллективом Министерства иностранных дел.
И. о. министра Айвазян поблагодарил коллектив за профессионализм и за профессиональную преданность, проявленные при совместной работе.
В своем выступлении, Ара Айвазян в частности, отметил. «Согласие занять эту позицию было самым трудным, но в то же время и самым лёгким решением в моей жизни. Я уверен, что вы все поняли, почему это решение было самым лёгким, потому что, мы в долгу перед нашими погибшими ребятами, мы в долгу перед нашей страной. Это было трудно, потому что я очень хорошо понимал, какая огромная ответственность стоит перед мной, перед всеми нами, потому что у нас не было права на ошибку. У нас не было права сделать шаги, которые наш народ, наша история не простили бы нам в будущем.
Когда я вступил в должность, я заявил, что дипломатия не потерпела поражения, и я все также настаиваю на этом, наша дипломатия не потерпела поражения. Многие со мной не согласны, но, тем не менее, мы все, здесь, в посольствах, доказали, что мы не только не побеждены, но и можем продвигать свои государственные и национальные интересы, намечая красные линии. В этом году будет отмечаться 30-летие нашего служения, это важный период, период зрелости. Кажется, что мы все эти годы готовились к этим дням, к этим временам.
Сделано много, сейчас не хочу ни перечислять, ни давать оценку, это оставим на будущее. Но я думаю, что все мы можем выходить на улицу с открытым челом. Думаю, наши международные партнеры поняли, что Армения не побеждена, Арцах не побежден, армяне не побеждены. Наши враги тоже это поняли. И не менее важно, что в эти тревожные дни мы стали структурой, которая стала понятной нашему обществу, наш голос становился все более и более слышимым, нам наш народ стал больше доверять, больше, чем когда-либо прежде. Сегодня я хочу поблагодарить всех Вас, для меня, действительно, большой честью было работать со всеми Вами. Мой стиль работы всегда был коллегиальным, надеюсь, Вы почувствовали, что вся Ваша работа, все Ваши советы были доступны руководству министерства. Они не только были доступны, наши решения, которые мы принимали в этот период, действительно основывались на профессиональной работе и на советах всех Вас.
Мне очень сложно было принять это решение, но, когда я занимал эту должность, у меня были свои критерии. Это министерство, которое порождено независимостью, должно со всей стойкостью защищать наш суверенитет, нашу независимость, наши государственные и национальные интересы. Надеюсь, Вам  не стыдно за меня,  мое решение уйти в отставку было обусловлено именно этой причиной, чтобы не было никаких подозрений в том, что это министерство может сделать какие-либо шаги, или согласиться с какими-либо идеями, инициативами, которые будут против нашей государственности, наших национально-государственных интересов. Мы вместе прошли долгий путь, и сегодня я прощаюсь с Вами с самыми добрыми воспоминаниями.
Всем нашим сотрудникам, дипломатам и не дипломатам, с которыми мы были одной семьей, я выражаю огромную благодарность. Желаю и дальше работать в том же духе. И мой совет Вам. Дипломата обычно воспринимают как человека, который приспосабливается, готов примириться, избегает острых углов. Я считаю, что мы не имеем права так поступать в этих непростых условиях, мы действительно уверены, что найдутся принципиальные дипломаты, которые станут ориентиром для нашего общества. Благодарю всех Вас, всего Вам наилучшего».