192296481_754988478531861_8368855269262314606_n
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության խորհրդանշական օրը, Արցախի հերոս Յուրա Հայկարամի Ալավերդյանին հանձնել է «Ոսկե արծիվ» շքանշանը, որով պարգևատրել էր նրան դեռևս 2020թ. հոկտեմբերի 4-ին՝ մի քանի այլ զինվորների ու հրամանատարների հետ միասին:
Ըստ Հարությունյանի՝ այդ ժամանակ ինքը ցանկացել է գնալ և մարտական դիրքում հանձնել շքանշանները, սակայն այդ ուղղության հրամանատար, Արցախի հերոս Սերգեյ Շաքարյանը խնդրել է հրաժարվել այդ մտքից՝ շքանշանակիրներին լրացուցիչ վտանգի չենթարկելու համար:
«Այժմ նրանց մի մասը մեզ հետ չէ՝ հերոսաբար զոհվելով Հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում: Իսկ ահա Յուրա Ալավերդյանը մեր կողքին է, ով ողջ պատերազմի ընթացքում քաջաբար կատարեց իր առջև դրված խնդիրները և վաստակեց ու պահպանեց «Արցախի հերոս» բարձր կոչումը: Նա մարտնչել է հիմնականում Վարանդայի (Ֆիզուլու) ուղղությամբ և պատերազմի ընթացքում խոցել է հակառակորդի ավելի քան 13 զրահատեխնիկա և 5 ավտոտեխնիկա»,-իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը։

192296481_754988478531861_8368855269262314606_n
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян вручил герою Арцаха Юре Айкарамовичу Алавердяну орден «Золотой орел», которым его и нескольких других солдат и командиров наградил еще 4 октября 2020 г. Об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
«Тогда я хотел вручить медали на боевой позиции, но командир этого направления, герой Арцаха Сергей Шакарян попросил отказаться от этой идеи, чтобы не подвергать награждённых опасности. Сейчас некоторых из них нет с нами, они героически погибли, защищая Родину. С нами Юра Алавердян, который всю войну мужественно выполнял поставленные перед ним задачи, он заслужил высокое звание “Герой Арцаха”. Он воевал в основном в направлении Варанды (Физули). За время войны он подбил более 13 бронетранспортёров и 5 машин противника», - написал Арутюнян.