Միավորվենք, ուժ ստանանք նախնիների հերոսական կեցվածքից․ Արցախի ԱԺ նախագահի կոչը
Մայիսի 28-ը Հայաստանի առաջին հանրապետության օրն է: 1918 թվականի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Այն ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ՝ մինչև 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, երբ 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերի մուտք գործելուց հետո հանրապետությունը խորհրդայնացվեց:
Այսօր, երբ հայոց պետականությունը կրկին վտանգված է, էլ ավելի է արժևորվում առաջին հանրապետության օրը: Հիշենք, որ հեռավոր 1918-ին ևս շատ դժվար իրավիճակում է ծնվել Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:
Վերհիշելով պատմական այդ օրերը՝ միավորվենք, ուժ ստանանք նախնիների հերոսական կեցվածքից: Հայապահպանությունն առանց հայկական պետականության անհնար է: Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը ողջ հայության միասնական աջակցության, միահամուռ կամքի կարիքն ունի: Կիսատված Արցախն իր թիկունքին պիտի ունենա ուժեղ, միակամ Հայաստանի Հանրապետություն և Սփյուռք:

Давайте объединимся и почерпнём силы в героическом прошлом наших предков: призыв председателя НС Арцаха
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян по случаю Дня Республики выступил с призывом к единству.
«28 мая - день Первой Республики Армения!
28 мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. Она просуществовала всего два года, до 2 декабря 1920 года, когда после входа воинских частей 11-й Красной армии республика была советизирована.
Сегодня, когда армянская государственность вновь находится под угрозой, день Первой Республики становится еще более значимым. Напомним, что в 1918 году Первая Республика Армения родилась в очень тяжелые дни. Разгромив турецкую армию в Сардарапате, армянские войска смогли остановить турецкое вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения.
Вспоминая те исторические дни, давайте объединимся и почерпнём силы в героическом прошлом наших предков. Сохранение армянской идентичности невозможно без Армянской Государственности.
Сегодня Республика Армения нуждается в единой поддержке и в единой воле всех армян. За спиной поделенного Арцаха должна быть сильная, единая Республика Армения, за которой стоит вся Диаспора».