Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում համայն մեր ժողովրդին և շնորհավորում Հանրապետության տոնի առիթով։
Այս տարի մեր երկրի համար բարդ ու ծանր իրավիճակում ենք նշում Հանրապետության տոնը և վերստին անդրադառնում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հաստատման հիշատակներին։ Ավելի քան 100 տարի առաջ ցեղասպանության և հայրենազրկման դառը հարվածները կրած մեր ժողովուրդը կանգնել էր նաև իր հայրենիքի արևելյան հատվածը և իր գոյությունը պաշտպանելու մեծ մարտահրավերների առջև, սակայն չընկրկեց և արի ոգով ու միասնաբար պայքարեց մայիսյան հերոսամարտերում՝ վերականգնելով հայրենի պետականությունը։ Առաջին Հանրապետությունը, թեև երկար չգոյատևեց, սակայն եղավ անկախ պետականության տեսանելի առհավատչյան, որի ներշնչումով կերտվեցին վերազարթոնքի հետագա հաղթանակները մեր ժողովրդի։
Այսօր ևս մենք մտահոգ ենք հայրենի մեր երկրի առջև ծառացած հիմնախնդիրներով, մեր սահմանների, մեր ժողովրդի անվտանգ ու ապահով կյանքի նկատմամբ շարունակական ոտնձգություններով։ Սակայն, հավատում ենք, որ մայիսյան հերոսամարտերի հաղթական ոգով մեր ժողովուրդը Աստծո օգնությամբ ուժ պիտի գտնի դուրս գալու նաև այս փորձությունից և համընդհանուր ջանքերով ձեռնամուխ լինելու մեր հայրենիքի զորացմանը, պետականության ամրապնդմանը, հայոց լուսավոր գալիքի կերտմանը։
Թող Աստված խաղաղություն պարգևի համայն աշխարհին, մեր երկրին ու ժողովրդին և Իր անբավ շնորհների ներքո զորություն տա իրագործելու մեր համազգային նպատակները, ապահով ու բարօր կյանքի մեր ձգտումները։

Послание Католикоса Всех Армян Гарегина II
Поддержи А1+!Католикос Всех Армян Гарегин II по случаю Дня Республики направил послание. В послании говорится:
«Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим наше Патриаршее благословение и наши добрые пожелания всему нашему народу и поздравляем с Праздником Республики.
В этом году мы отмечаем праздник Республики в сложной и тяжелой для нашей страны ситуации, и вновь обращаемся к напоминаниям об установлении Первой Республики Армения. Наш народ, более 100 лет назад перенесший горькие удары Геноциду и лишившийся восточной части своей Родины, также оказался перед вызовом защиты своего существования, однако не отступил и смело в единстве сражался в героических майских сражениях, и восстановил государственность своей Родины. Первая Республика, хотя и просуществовавшая недолго, стала значимым залогом независимой государственности, вдохновляясь которой были заложены дальнейшие победы возрождения нашего народа.
Сегодня нас также заботят проблемы, стоящие перед нашей родной страной, постоянные посягательства на наши границы, на безопасную и обеспеченную жизнь нашего народа. Но мы верим, что с победным духом майских героических сражений наш народ с помощью Всевышнего найдет в себе силы и выйдет и из этого испытания и общими усилиями приступит к укреплению нашей Родины, укреплению государственности, созданию светлого Армянского будущего.
Да дарует Всевышний мир всему миру, нашей стране и народу и пусть его бесконечной милостью даст нам силу осуществить наши общенациональные цели, наши стремления к безопасной и благополучной жизни».