Հանդիպում ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ․ ԱԳՆ (տեսանյութ)
Մայիսի 27-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի ունեցավ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցի և ՀՀ Գլխավոր շտաբի օպերատիվ արձագանքման վարչության պետի տեղակալ գնդապետ Նորայր Կարապետյանի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։
Ավետ Ադոնցը ներկայացրեց մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորամիավորումների սադրիչ գործողությունները՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայողի գերեվարմանը։
Գնդապետ Կարապետյանը ներկայացրեց դեպքի մանրամասները՝ նշելով, որ գերեվարված ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները չեն հատել ՀՀ պետական սահմանը և գերեվարվել են ՀՀ պետական սահմանից 800 մետր խորության վրա։ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ Հայաստանն ակնկալում է գործընկեր և բարեկամ երկրների անհապաղ և հասցեական արձագանքը և գործուն միջամտությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի վրա անմիջական ազդեցությունը՝ ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ անհապաղ դադարեցնելու և իր զինված ուժերը մայիսի 10-ի դրությամբ ելման դիրքեր վերադարձնելու համար: «Հայաստանի Հանրապետությունը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան, իրավունք է վերապահում ձեռնարկել անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը ցանկացած գնով պաշտպանելու և հայ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ավելացրեց ԱԳ նախարարի տեղակալը։

Встреча с руководителями дипломатических представительств, аккредитованных в РА: МИД (видео)
В МИД Армении 27-го мая состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Армении Авета Адонца и заместителя начальника управления оперативного реагирования Генерального штаба Республики Армения полковника Норайра Карапетяна с руководителями дипломатических представительств, аккредитованных в Армении.
Авет Адонц представил провокационные действия азербайджанских воинских подразделений, проникших на суверенную территорию Республики Армения с 12 мая, в результате чего ранним утром 27 мая шестеро военнослужащих ВС РА были взяты в плен азербайджанскими ВС в приграничной части Гегаркуникской области Республики Армения.
Полковник Карапетян представил подробности инцидента, отметив, что пленные военнослужащие ВС РА не пересекали государственную границу Армении и были захвачены в плен на глубине 800 метров от государственной границы РА.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что Армения ожидает немедленного и адресного ответа со стороны стран-партнеров, а также их действенного вмешательства, включая прямое воздействие на Азербайджан с целью немедленного прекращения посягательств против Республики Армения и возвращения вооруженных сил на исходные позиции по состоянию на 10 мая. «Армения оставляет за собой право в соответствии с уставом ООН принять необходимые и равнозначные шаги для защиты своего суверенитета и территориальной целостности и обеспечения безопасности населения»,- добавил замминистра.