ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հարցով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ  ներկայացուցիչը։
Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

Армения обратилась в ЕСПЧ по вопросу шести захваченных в плен армянских военнослужащих
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечения основополагающих прав 6 захваченных армянских военнослужащих.
С целью защиты прав армянских военнослужащих, взятых в плен при проведении инженерных работ на пограничном участке Гегаркуникской области Армении, Офис представителя Армении в ЕСПЧ под 39-м правилом суда представил в Европейский суд заявление о применении к Азербайджану немедленной промежуточной меры.
Цель поданного заявления - обеспечение гарантированных Европейской конвенцией по правам человека прав на жизнь и на защиту от пыток.