Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ պատերազմի օրերին Պուտինն անձամբ է խնդրել, որ ՀԱՊԿ չդիմենք․ Ա․Բաբաջանյան (տեսանյութ)
«Ես հեռու եմ այն մտքից, որ Ադրբեջանը կարող էր մտքով անցկացնել ինքնուրույն ներխուժել Ռուսաստանի պատասխանատվության տարածք առանց Թուրքիայի և/կամ Ռուսաստանի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ պատասխանելով այսօր ևս 6 հայ զինծառայողի գերեվարման վերաբերյալ հարցին։
Վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված խմբերը ներխուժել են Գեղարքունիքի մարզ, որտեղ հայ զինվորներն ինժեներական և ականապատման գործողություններ են իրականացրել ու 6 հոգու են առևանգել։
Ա․Բաբաջանյանն ասում է, որ մայիսի 12-ից, երբ Ադրբեջանը Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում ներխուժեց Հայաստանի տարածքը, գործընթացներում մենք շատ քիչ արձագանքներ ու կոմունիկացիա ենք ֆիքսել Թուրքիայի հետ։
Նա գտնում է, որ դա պայմանավորված է թուրք-ամերիկյան հարաբերություններով և այդ երկու երկրների նախագահների առաջիկա հանդիպումով։
«Մնում է ՌԴ-ն։ Կարծում եմ, որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ առնվազն առանց ՌԴ-ի տեղեկության Ադրբեջանը չէր կարող ոտնձգություններ իրականացնել ՀՀ սահմանի նկատմամբ»,- ասում է Ա․Բաբաջանյանը։
Վերջինս նաև հավելում է, թե  ՌԴ-ն այդպիսով նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում սեփական թեկնածուին առաջ բերելու ծրագիր է իրականացնում․ «ՌԴ-ն որևէ կերպ չի հաշտվում 2018թ․ մեկնարկած իրողությունների հետ, որոնք ժողովրդավարական գործընթացների սկիզբ են դրել»։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև այն տեղեկություններին, թե անցած տարի 44 օրյա պատերազմի ժամանակ ՀԱՊԿ-ից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել են օգնության համար չդիմել այդ կառույցին կամ հենց ՌԴ-ին։ «ՀԱՊԿ-ից չեն հորդորել, անձնապես Պուտինն է հորդորել։ Ն․Փաշինյանի այդ հայտարարությունն, իհարկե, մեզ համար շատ անակնկալ էր։ Պուտինը խնդրել է Փաշինյանին, որ նա չդիմի ՀԱՊԿ-ին, որովհետև, միևնույնն է, ՀԱՊԿ-ը չէր կատարի ՀՀ նկատմամբ իր պարտավորությունները։ Որովհետև անդամ երկրներն ավելի շուտ դուրս կգան այդ կազմակերպությունից, քան թե Ադրբեջանի դեմ գործողություն կկատարեն։ Եվ իմ վերլուծությունն այն է, որպեսզի կազմակերպությունը ներսից չպայթի, Ն․Փաշինյանին խնդրել են չդիմել։ Եվ ինձ համար ակնհայտ է, որ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը փրկել է ՀԱՊԿ-ը՝ չդիմելով այդ կառույցին։ Միևնույնն է, ՀԱՊԿ-ը չէր կատարելու իր պարտականությունները և ի տես աշխարհի բացահայտելու էր, որ անկարող, անատամ, իր դաշնակցնի նկատմամբ պարտավորությունները կատարելու անընդունակ մարմին է»,- հավելում է Ա․Բաբաջանյանը։
Ի դեպ՝ պատգամավորի ներկայացմամբ, Ն․Փաշինյանը իրենց նաև ասել է, որ Վ․Պուտինը պատերազմի ժամանակ խոստացել էր իրականացնել պայմանագրերով նախատեսված ողջ գործողությունները՝ այն, ինչ ՀՀ անվտանգության համար պետք է ձեռնարկեր ՀԱՊԿ-ը։

Никол Пашинян сказал, что во время войны Путин лично попросил не обращаться в ОДКБ: А. Бабаджанян (видео)
«Я далёк от мысли, что Азербайджану могло прийти в голову  самостоятельно вторгнуться на территорию, находящуюся под ответственностью России, без Турции и/или России», - сказал в беседе с «А1+» бывший депутат НС Арман Бабаджанян, отвечая на вопрос о сегодняшнем пленении ещё 6 армянских военнослужащих.
Ранним утром азербайджанские вооружённые группы вторглись в Гегаркуникскую область, где армянские солдаты проводили инженерные работы  и минирование, и захватили в плен 6 человек.
А. Бабаджанян говорит, что с 12-го мая, когда Азербайджан вторгся на территорию Армении в Сюникской и Гегаркуникской областях, мы зафиксировали в процессах  очень мало реакции и коммуникации с Турцией.
Он считает, что это обусловлено турецко-американскими отношениями и предстоящей встречей президентов этих двух стран.
«Остаётся РФ. Думаю, что ни для кого не является секретом, что как минимум без ведома РФ Азербайджан не мог совершать посягательств на границу РА», - говорит А. Бабаджанян.
Последний также добавляет, что РФ таким образом осуществляет программу выдвижения собственного кандидата на внеочередных парламентских выборах: «РФ никак не смирится с событиями, начавшимися в 2018г., положившими начало демократическим процессам».
Депутат также обратился к информации о том, что в прошлом году во время 44-дневной войны из ОДКБ премьер-министра Никола Пашиняна призвали не обращаться за помощью к этой организации или к самой РФ. «Призывали не из ОДКБ,  лично Путин призвал. Это заявление Н. Пашиняна, конечно, стало для нас большой неожиданностью. Путин попросил Пашиняна не обращаться в ОДКБ, потому что, ОДКБ всё равно не выполнит своих обязательств по отношению к РА. Потому что страны-члены скорее выйдут из этой организации, чем совершат действия против Азербайджана. И, по моему анализу, для того, чтобы организация не взорвалась изнутри, он попросил Н. Пашиняна не обращаться. И для меня очевидно, что во время войны Армения спасла ОДКБ, не обратившись к организации. Всё равно, ОДКБ не выполнила бы своих обязательств, и на глазах у всего мира, показала бы, что это - бессильный, беззубый, неспособный выполнять свои обязательства по отношению к союзнику орган», - добавляет А. Бабаджанян.
Кстати, по словам депутата, Н. Пашинян также говорил им, что В. Путин во время войны пообещал осуществить все предусмотренные договорами действия – то, что для безопасности РА должна была предпринять ОДКБ.