f60895b7d7f7db_60895b7d7f822_thumb_copy.thumb (1)
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն իր մտահոգությունն է հայտնում մայիսի 27-ի առավոտյան Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում` ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում, ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայողի շրջափակման և գերեվարման առնչությամբ, ինչին հաջորդեց նաև նվաստացուցիչ պատկերների հրապարակումը համացանցում։ Այս մասին տեղեկացնում է Մայր Աթոռի մամուլի ծառայությունը։
«Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի իշխանությունների նման վարքագիծը, որը ոտնահարում է միջազգային իրավունքի դրույթները, հակասում արարչապատվեր մարդասիրության համամարդկային ընկալումներին։
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի և Սյունիքի հատվածներում տեղ գտնող իրադարձությունները ոտնձգություն են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և մեր ժողովրդի խաղաղ ու անվտանգ կյանքի իրավունքի հանդեպ։ Նմանօրինակ սադրիչ գործողություններն ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ռազմատենչ իրական միտումները՝ վտանգելով տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման և կայունության հաստատման ուղղությամբ ներդրվող բազմակողմանի ջանքերը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կոչ է անում միջազգային հանրությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ատյաններին քայլեր ձեռնարկելու՝ հայ զինծառայողներին ու մնացյալ ռազմագերիներին ազատ արձակելու և կանխելու նորանոր անցանկալի զարգացումները տարածաշրջանում»։

Подобное поведение властей Азербайджана предосудительно: Первопрестольный Эчмиадзин
Поддержи А1+!Первопрестольный Святой Эчмиадзин выражает свою озабоченность в связи с захватом и пленением азербайджанскими военнослужащими шести военнослужащих Вооруженных сил Армении, произошедшим утром 27 мая в пределах границы Гегаркуникской области, на территории охраны N-ской воинской части ВС РА. Затем последовала публикация в интернете унизительных фотографий.
«Подобное поведение властей Азербайджана попирает все положения международного права, противоречит общечеловеческому восприятию гуманизма.
События, происходящие в последние дни на армяно-азербайджанской границе в Гегаркунике и в Сюнике, являются посягательством на суверенитет Республики Армения и на право нашего народа на мирную и безопасную жизнь. Подобные провокационные действия демонстрируют реальные воинственные тенденции Азербайджана, ставя под угрозу многосторонние усилия по восстановлению мира и установлению стабильности в регионе.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает международное сообщество и международные инстанции по защите прав человека предпринять шаги по освобождению плененных армянских военнослужащих, также и остальных военнопленных и по предотвращению новых нежелательных развитий в регионе»,- говорится в заявлении Первопрестола.