Պատերազմի ժամանակ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից Փաշինյանին հորդորել են չդիմել այդ կառույցին․ Ս․Սահակյան (տեսանյութ)
Պատերազմի ժամանակ ՀԱՊԿ անդամ երկրները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել են աջակցության համար չդիմել ՀԱՊԿ, քանի որ դա կարող է հանգեցնել այդ կառույցի ինքնալուծարմանը․ այս մասին ասաց «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամ Սուրեն Սահակյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում։
Նա նշեց, որ Ն․Փաշինյանն այդ մասին քաղաքական ուժերին տեղեկացրել է հենց պատերազմի օրերին, երբ հանդիպումներ էր ունենում խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերի հետ։
«Ես հաստատում եմ, որ պատերազմի ընթացքում եղել է հորդոր՝ չդիմել ՀԱՊԿ-ին։ Դա եղել է, փաստ է։ Հորդորը եղել է ոչ միայն Ռուսաստանից, ենթադրում եմ նաև այլ երկրներից։ Դա կարող էր կազմակերպության ինքնալուծարման խնդիր առաջացնել»,- հավելեց նա։
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ նա կարծիք հայտնեց, որ նախկին երկու նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի ձևավորած դաշինքները կիսում են ընդդիմադիր ձայները։ «Թե ինչու են մրցակցում, իրենք գիտեն։ Փոշիացնում են իրար ձայները»,- ասում է Ս․Սահակյանը։

Во время войны Пашиняна из стран-участниц ОДКБ призвали не обращаться в эту структуру: С. Саакян (видео)
Во время войны страны-члены ОДКБ призвали Никола Пашиняна не обращаться за помощью в ОДКБ, поскольку это может привести к самоликвидации этой структуры, об этом в беседе с «А1+» сказал член правления социал-демократической партии «Решение гражданина» Сурен Саакян.
Он отметил, что Н. Пашинян проинформировал об этом политические силы в дни войны, когда встречался с парламентскими и внепарламентскими силами.
«Я подтверждаю, что во время войны был призыв не обращаться в ОДКБ. Это было, это факт. Призыв был не только от России, предполагаю, что и от других стран. Это могло вызвать проблему самоликвидации организации», - добавил он.
Касаясь внеочередных парламентских выборов,  он выразил мнение, что альянсы, сформированные двумя бывшими президентами Робертом Кочаряном и Сержем Саркисяном делят оппозиционные голоса. «Почему они конкурируют – им виднее. Они рассеивают голоса друг друга», - говорит С. Саакян.