Չեռնոգորիայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց
Մայիսի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չեռնոգորիայի նորանշանակ դեսպան (նստավայրը՝ Կիև) Դրագիցա Պոնորացին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ` Ավետ Ադոնցը նրան մաղթեց բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանք, ինչպես նաև՝ հաջողություն իր կարևոր առաքելության ընթացքում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Պոնորացը նշեց, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր՝ երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման նպատակով, և կնպաստի հայ-չեռնոգորական օրակարգն առաջ մղելուն:
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-չեռնոգորական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների խթանման ու տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
ԱԳ նախարարի տեղակալը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրեց ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների վրա՝ ակնկալելով միջազգային հանրության առավել ակտիվ և հասցեական արձագանքը։
Ավետ Ադոնցը ներկայացրեց Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, հրատապ խնդիրների լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը և մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական աջակցության տրամադրման գործընթացի քաղաքականացման և արհեստական խոչընդոտների ստեղծման առնչությամբ:

Новоназначенный посол Черногории вручил копии верительных грамот
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц 24 мая принял новоназначенного посла Черногории в Армении (резиденция в Киеве) Драгицу Понорац по случаю вручения копий верительных грамот.
Поздравив посла с назначением, заместитель министра Авет Адонц пожелал ей плодотворной и продуктивной работы, а также успехов в ее ответственной миссии.
Выразив благодарность за теплый прием и пожелания, посол Понорац отметила, что приложит все усилия для углубления и укрепления отношений между двумя дружественными странами для продвижения армяно-черногорской повестки дня.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-черногорских отношений, в том числе перспективы развития двусторонних политических и экономических отношений и взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Заместитель министра иностранных дел обратил внимание посла на посягательство Азербайджана на территориальную целостность Республики Армения с ожиданием более активной и адресной реакции  международного сообщества.
Авет Адонц проинформировал посла о сложившейся в Арцахе гуманитарной ситуации и о шагах, предпринимаемых для решения неотложных вопросов, выразив обеспокоенность политизацией процесса оказания гуманитарной помощи и созданием искусственных препятствий со стороны Азербайджана в этой связи.