Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններն ԱԳՆ-ում (տեսանյութ)
Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունեց Հայաստանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններ ՝ Սերգեյ Կոպիրկինին (ՌԴ), Ջոնաթան Լաքոթին (Ֆրանսիա) և Լին Թրեյսիին (ԱՄՆ):
Ըստ ԱԳՆ մամլո հաղորդագրության՝ անդրադարձ կատարվեց ԼՂ հակամարտության լայն համատեքստին և տարածաշրջանային անվտանգության ու խաղաղության հարցերին:
Հանդիպման առանցքում էին Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում ստեղծված իրադրությունը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խնդիրը լուծելու քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն անթույլատրելի համարեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության ցանկացած դրսևորում և ընդգծեց ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ տարածքը անհապաղ և անվերապահ լքելու հրամայականը՝ իրավիճակի հետագա լարումից խուսափելու համար:

Послы стран-сопредседателей Минской группы в МИД-е (видео)
24 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян принял послов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армении Сергея Копыркина (Россия), Джонатана Лакотта (Франция) и Линн Трейси (США).
В широком контексте были обсуждены вопросы нагорно-карабахского конфликта и вопросы региональной безопасности и мира.
На встрече обсуждалась ситуация в приграничных районах Армении в связи с проникновением Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения. Исполняющий обязанности министра иностранных дел представил последние события, подтвердив готовность Армении решить вопрос политико-дипломатическими средствами.
И. о. министра Айвазян счел недопустимым любое посягательство на суверенную территорию Республики Армения, подчеркнул императив немедленного и безоговорочного выхода азербайджанских вооруженных сил с территории Республики Армения во избежание дальнейшей эскалации ситуации.