Ակնկալում ենք եվրոպացի գործընկերների գործուն աջակցությունը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին և ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նևիլին՝ հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Շեշտելով, որ հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը, Արա Խզմալյանը շնորհակալություն է հայտնել հետպատերազմական շրջանում ԵԽԽՎ ցուցաբերած աջակցության համար: Նախարարի տեղակալը, մասնավորապես, կարևորել է Հայաստանի և Արցախի հարցով ԵԽԽՎ վերջին բանաձևը, որում, ի թիվս մարդու իրավունքների խախտման խնդիրների, առանձին բարձրացվել է նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրը:
Արա Խզմալյանը ԵԽԽՎ պատվիրակներին տեղեկացրել է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով հայկական ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձան, ինչպես նաև 10 թանգարան (8-ը՝ պետական, 2-ը՝ մասնավոր)` շուրջ 20 հազար ցուցանմուշներով, մնացել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ընդ որում` ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում մշակութային կոթողները թիրախավորվել և գնդակոծվել են:
Արա Խզմալյանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այդ երկրի կողմից տասնամյակներ շարունակ իրականացվող հակահայ քաղաքականությունը և հայկական ժառանգության թիրախավորված ոչնչացումը: Նախարարի տեղակալը փաստել է, որ Ադրբեջանն արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում օկուպացված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության առկա վիճակը գնահատելու նպատակով մշտադիտարկման այցերի, այդ թվում՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների առաջարկությունների առումով:
«Ամենախոսուն դեպքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մոնիթորինգային առաքելության մերժումն էր: Խնդիրն առավել բարդանում է՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը չի անդամակցում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդին (ICOMOS), որն անհնար է դարձնում համագործակցությունը նաև մասնագիտական հարթակում»,- ընդգծել է նա և հավելել, որ պետք է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգը չի վերաբերում սոսկ հայկական մշակույթին, քանի որ ի դեմս հայկական մշակութային ժառանգության՝ գործ ունենք համաեվրոպական քրիստոնեական արժեքների հետ, և այդ համատեքստում հայկական հետքի ոչնչացումը սպառնում է նաև համաեվրոպական մշակութային ժառանգությանը:
Արա Խզմալյանը հատուկ նշել է, որ հայկական կողմը պատմամշակութային ժառանգության պահպանության գործում ակնկալում է եվրոպացի գործընկերների գործուն աջակցությունը: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ համացանցում հասանելի տեսանյութերն ու լուսանկարները փաստում են, որ Ադրբեջանում շարունակվում է հայկական ինքնության ոչնչացման պետական քաղաքականությունը, ինչի դրսևորումներից են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի վերափոխման աշխատանքները, Դադիվանքը որպես ոչ հայկական եկեղեցի ներկայացնելու փորձերը: Եվրոպացի պատվիրակները նշել են, որ զեկույց է պատրաստվում պատերազմի հետևանքների մասին, որը սեպտեմբերին մեկնարկելիք նստաշրջանում ներկայացվելու է ԵԽԽՎ բոլոր 47 անդամ երկրների պատգամավորներին:
Զեկույցի պատրաստման նպատակով ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին պատրաստվում է այցելել նաև Ադրբեջան: Նա մտահոգիչ է համարել, որ Արցախ այցելելու հնարավորություն չի ունեցել: Արա Խզմալյանն իր հերթին նշել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակության, ինչպես նաև միջազգային այլ պատվիրակությունների՝ Արցախ կատարելիք այցի հետ կապված, հայկական կողմը մշտապես կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերել: Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում:

Надеемся на активную поддержку наших европейских партнёров
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян принял докладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и вынужденных переселенцев Пола Гавана и секретаря Комиссии ПАСЕ по миграции Марка Невилина.
Подчеркнув, что армянский народ переживает один из самых сложных этапов своей истории, Ара Хзмалян поблагодарил их за содействие, оказываемое ПАСЕ в послевоенный период. В частности, замминистра обратился к последней резолюции ПАСЕ по Армении и Арцаху, в которой, помимо нарушений прав человека, отдельно поднимался и вопрос защиты армянских культурно-исторических памятников на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана.
Ара Хзмалян проинформировал делегатов ПАСЕ, что в 2020 году, в результате войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г., более 2 000 армянских памятников истории и культуры, а также 10 музеев (8 государственных и 2 частных) с около 20 000 экспонатами остались под контролем Азербайджана 1945 года. При этом памятники культуры подвергались обстрелам на протяжении всего периода боевых действий.
Ара Хзмалян выразил озабоченность по поводу угрозы армянскому историческому и культурному наследию на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, учитывая многолетнюю антиармянскую политику, проводимую этой страной и целенаправленное уничтожение армянского наследия.
Замминистра заявил, что Азербайджан создает искусственные препятствия проведению мониторинговых визитов для оценки текущего состояния армянского исторического и культурного наследия на оккупированных территориях, в том числе и рекомендаций авторитетных международных организаций.
«Явным промером стал отказ от мониторинговой миссии ЮНЕСКО. Проблема усугубляется тем, что Азербайджан не является членом Международного совета по памятникам (ИКОМОС), что делает невозможным сотрудничество в профессиональной сфере», - сказал замминистра. Опасность разрушения историко-культурного наследие угрожает не только армянской культуре, потому что в лице армянского культурного наследия мы связаны с общеевропейскими христианскими ценностями, и в этом контексте уничтожение армянских следов угрожает и общеевропейскому культурному наследию.
Заместитель министра НОКС подчеркнул, что видеоматериалы и фотографии, публикуемые  в интернете свидетельствуют, что в Азербайджане продолжается государственная политика уничтожения армянской идентичности, одним из проявлений чего являются работы по реконструкции купола церкви Сурб Казанчецоц в Шуши, попытки представить Дадиванк  не армянским монастырем и др.
Европейские делегаты отметили, что готовится доклад о последствиях войны, который на сентябрьской сессии будет представлен депутатам всех 47 стран-членов ПАСЕ.
Ара Хзмалян, в свою очередь, отметил, что в вопросе организации визитов в Арцах делегации ПАСЕ, а также других международных делегаций, армянская сторона всегда проявляла конструктивную позицию.