Հայ Դատ-կեդրոնական խորհուրդ
Կանադան հավելյալ 1 միլիոն դոլարի օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աշխատանքների իրականացման համար
ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը տեղեկացնում է, որ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գարնոն և Միջազգային զարգացման նախարար Կարինա Գուլդը հայտարարել են, որ Կանադան շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերին և խորապես հանձնառու է դրա հումանիտար հետևանքների վերացման գործին: Հիմք ընդունելով 2020 թ. պատերազմական գործողություններից անմիջապես հետո Կանադայի կողմից տրամադրված ֆինանսական օժանդակությունը, պաշտոնական Օտտավան լրացուցիչ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերին աջակցելու համար։
Ըստ հայտարարության՝ Կանադան շարունակում է աջակցել ԵԱՀԿ-ին՝ հակամարտության մշտական ​​կարգավորմանը հասնելու հարցում և խրախուսում Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ համագործակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ: Կանադական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնում շարունակել աշխատել ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ում՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար։

Канада дополнительно предоставила 1 млн долларов для помощи в организации гуманитарных работ в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Канады Марк Гарно и министр международного развития Карина Гульд заявили, что Канада продолжает поддерживать усилия по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и глубоко привержена делу ликвидации его гуманитарных последствий.
Как сообщает Армянский национальный комитет Канады, основываясь на решении 2020 г. о предоставлении Канадой финансовой помощи сразу после прекращения военных действий, официальная Оттава предоставила Международному комитету Красного Креста (МККК) дополнительно 1 млн долларов для поддержки Нагорному Карабаху.
Канада продолжает поддерживать ОБСЕ в достижении прочного урегулирования конфликта, призывает Армению и Азербайджан к сотрудничеству с Минской группой ОБСЕ. Канадская сторона также выражает готовность продолжить работу в ОБСЕ и ООН для достижения мирного урегулирования конфликта.