Ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ-ն իրավունք է վերապահում խնդիրը լուծել ուժային տարբերակով․ ՀՀ ՊՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 18-ի երեկոյան դրությամբ, փոփոխություն չի կրել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարևորում է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը և բարձր գնահատում այդ ուղղությամբ տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից ներդրված ջանքերը, հաշվի նստելով նրանց հնչեցրած՝ խաղաղ հանգուցալուծման կոչերի հետ։ Այս առումով, մայիսի 14-ից մեկնարկած բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են:
Այդուհանդերձ, ողջամիտ ժամկետներում խաղաղ կարգավորման բացակայության, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականների՝ առանց նախապայմանների իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ ցանկացած ոտնձգություն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։

Армения готова решить вопрос силой: Минобороны
Ситуация, сложившаяся после провокаций на армяно-азербайджанской границе 12 и 13 мая со стороны азербайджанских вооруженных сил, существенно не изменилась. Ситуация относительно спокойная.
Министерство обороны Республики Армения подчеркивает необходимость мирного урегулирования вопроса, высоко оценивает усилия, прилагаемые различными странами и международными организациями в этом направлении, учитывая их призывы к мирному разрешению вопроса. В связи с этим переговоры, начатые 14 мая, все еще продолжаются.
Однако в случае отсутствия мирного разрешения в разумные сроки, то есть в случае, если азербайджанские военные не вернутся на свои исходные позиции без предварительных условий, Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовыми.
Министерство обороны снова заявляет, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимо, и азербайджанские военные обязаны покинуть территорию Республики Армения.