50 զինյալ ադրբեջանցիները թաքնվել էին անասնագոմում. ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հայտնել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Գեղարքունիքում և Սյունիքում հաստատել են, որ մայիսի 12-ին ու 13-ին ադրբեջանական զինված ծառայողները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, զենքով սպառնացել են հովիվների` ՀՀ սահմանային բնակիչներին:
Մանրամասներ`
Մասնավորապես, Սյունիքում` ՀՀ Սև լճի տարածքից դեպի Գորիս համայնքի Վերիշեն գյուղն ընկած հատվածում մայիսի 12-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ծառայողները մոտեցել են կենդանիներ արածեցնող գյուղի հովիվին, սպառնացել են և զենքի ցուցադրումով պահանջել լքել իր անասնագոմն (մակատեղի) ու արոտավայրը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները ցույց են տվել, որ Վերիշենի հովիվի մակատեղին գտնվում է Ակներ, Վերիշեն ու մի շարք այլ գյուղերի բնակիչների կողմից մշտապես օգտագործվող արոտավայրի տարածքում՝ Սև լճից դեպի Վերիշեն քաղաքացիական բնակավայրն ընկած խորության վրա, իսկ Սև լիճն ինքնին գտնվում է ՀՀ տարածքում:
Գեղարքունիքում` ՀՀ Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղին հարակից արոտավայրերում` սարատեղիների (անասնագոմեր) տարածքներում ադրբեջանական զինված շուրջ 10 ծառայող մայիսի 12-ին մոտեցել են Վերին Շորժա գյուղի հովիվին ու սպառնացել զենքի ցուցադրումով` նրա հետ խոսելով նաև հայերեն:
Նույնը օրը, երբ թվով 6 հովիվ Վարդենիսից ու Այրք գյուղից իրենց խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներն են արածեցրել ՀՀ տարածքում գտնվող նույն արետավայրին հարակից ջրային ավազանի շրջակայքում, իրենց են մոտեցել են քանի տասնյակ ադրբեջանական զինված ծառայողներ, սպառնացել են զենքի ցուցադրումով և հեռանալու համար տվել են 5 րոպե ժամանակ, հակառակ դեպքում սպառնացել են գերեվարել:
Մայիսի 13-ին նույն կերպ զենքով շուրջ 50 ադրբեջանական ծառայող սպառնացել են Վերին Շորժա գյուղի հովիվին ու պահանջել հեռանալ ` հակառակ դեպքում սպառնալով սպանել կամ գերեվարել:
Նշվածից բացի, մայիսի 12-ին Գեղամասար Կութ գյուղի հովիվը գնացել է գյուղին հարակից իր սարատեղիում գտնվող անասնագոմ և հայտնաբերել է ադրբեջանական զինված ծառայողների` շուրջ 50 հոգի:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այցի ընթացքում պարզվել է, որ արոտավայրերը մարդկանց վարձակալության իրավունքով տրամադրվում են տեղական մարմինների փաստաթղթերով: Այսինքն` խոսքը օրինական հիմքով իրավունքներից ապօրինի զրկելու մասին է:
Հովիվների պնդմամբ` իրենք այլևս հնարավորություն չունեն օգտվել արոտավայրերից: Ավելին, Կութ գյուղում, օրինակ, բնակիչները նշել են, որ կենդանիներին ստիպված են այլևս չուղարկել սարատեղիներ:
Հարցն այն է, որ ադրբեջանական զինվորականները ֆիզիկապես են ներկա մարդկանց օրինական իրավունքներով պատկանող արոտավայրերում, իսկ մի մասի դեպքում էլ` անհնար օգտագործել դրանք` ադրբեջանական նշանառության տակ հայտնվելու պատճառով:
Ընդ որում, հովիվները տեղեկացրել են, որ իրենք նույնիսկ չեն կարողանում մոտենալ արոտավայրերին, քանի որ նման փորձի դեպքում ադրբեջանական զինվորականները հրազենից կրակ են արձակում: Խոսքը նաև վերաբերում է խոտհարքներին:
Հովիվների նշած այս հանգամանքները հաստատվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած այլ ապացույցներով ևս` արոտավայրերի օգտագործման փաստաթղթերով, տեղի ուսումնասիրություններով, համապատասխան լուսանկարներով և այլն:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2021թ. մայիսի 12-ի և 13-ի փաստահավաք աշխատանքները ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինվորականները, լինելով զինված, սահմանային բնակիչների նկատմամբ կատարել են հանցավոր արարքներ` նրանց սպառնացել սպանել կամ գերեվարել անզեն քաղաքացիական անձանց, ապօրինաբար պահանջել են լքել արոտավայրերն ու հովիվների սարատեղիների անասնագոմերը, որոնք նրանց են պատկանում ՀՀ իրավասու մարմինների հատկացրած օրինական փաստաթղթերով:
Ադրբեջանական զինված ծառայողները խախտել են ՀՀ սահմանային բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված և ՀՀ սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքները` կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և այլ կենսական իրավունքներ: Ընդ որում, նրանք քաղաքացիական անձանց հետ շփվելիս եղել են դիմակներով:
Ակնհայտ է, որ նման անօրինական արարքներից ՀՀ սահմանային բնակիչներին պաշտպանելու համար Ադբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով Գեղարքունիքի և Սյունիքի շուրջ պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Հարցն այն է, որ այս արարքները եզակի չեն: Մարդու իրավունքների պաշտպանի վերջին ամիսների փաստահավաք աշխատանքները արձանագրել են ՀՀ սահմանային բնակիչ հովիվների իրավունքներն ադրբեջանական զինվորականների կողմից խախտելու այլ դեպքեր ևս:

187655444_857962878136252_4187634376896650680_n
Работа по сбору фактов офиса защитника прав человека Армении в Гегаркуникской и Сюникской областях подтвердила, что 12 и 13 мая азербайджанские вооруженные военнослужащие, незаконно находящиеся на суверенной территории Республики Армения, угрожали оружием армянским пастухам. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В частности, в Сюнике, на участке от территории Чёрного озера до села Веришен в общине Горис, ранним утром 12 мая азербайджанские вооруженные военнослужащие подошли к пастуху села, пасущему животных, и пригрозили оставить свой сарай и пастбище.
Работа по сбору фактов офиса Защитника прав человека Армении показала, что сарай пастуха из Веришена находится на территории пастбища, постоянно используемого жителями Акнера, Веришена и ряда других сел - около Чёрного озера, а само озеро находится на территории Армении», - отметил Татоян.
Он добавил, что 12 мая в Гегаркунике, на пастбищах возле села Верин Шоржа в общине Варденис Армении, около 10 вооруженных азербайджанских солдат подошли к пастуху села Верин Шоржа и пригрозили оружием, разговаривая с ним также по-армянски.
«В тот же день, когда 6 пастухов из Вардениса и села Айрк пасли свой крупный и мелкий рогатый скот возле водоема около того же пастбища на территории Республики Армения, к ним подошли несколько десятков азербайджанских военнослужащих, угрожали им оружием и дали им на выезд 5 минут, иначе они пригрозили взять их в плен.
13 мая около 50 азербайджанских военнослужащих угрожали оружием пастуху села Верин Шоржа и требовали уйти, в противном случае угрожая убить или взять его в плен.
Кроме того, 12 мая пастух из села Гегамасар Кут подошел к хлеву на склоне холма недалеко от села и обнаружил около 50 азербайджанских военнослужащих», - говорится в сообщении.
По словам Татояна, в ходе визита защитника прав человека выяснилось, что пастбища предоставляются людям в аренду по документам местных органов. Он подчеркнул, что, по словам пастухов, у них больше нет возможности пользоваться пастбищами.
Омбудсмен отметил, что проблема в том, что азербайджанские военные физически находятся на пастбищах, принадлежащих людям на законных основаниях, а в некоторых случаях их невозможно использовать из-за того, что они находятся под прицелом азербайджанцев.
При этом пастухи заявили, что не могут даже подойти к пастбищам, потому что в случае такой попытки азербайджанские военные открывают огонь. Это касается и сенокосов.
Эти обстоятельства были подтверждены другими доказательствами, полученными Защитником прав человека, такими как документы о пастбищах, местные исследования, соответствующие фотографии и т.д.
Изучения офиса Омбудсмена доказывают, что азербайджанские военные, будучи вооруженными, совершали преступные действия против жителей приграничных населенных пунктов, угрожая убить или захватить безоружных мирных жителей в плен, незаконно требуя покинуть пастбища и животноводческие хозяйства пастухов, которые принадлежат им по юридическим документам, предоставленным компетентными органами Республики Армения.
Вооруженные силы Азербайджана нарушили международно признанные права приграничных жителей Республики Армения, закрепленные в Конституции Республики Армения: права на жизнь, физические, психические, имущественные и другие жизненно важные права. При этом, при общении с мирным населением они были в масках.
«Очевидно, что для защиты приграничных жителей Армении от подобных противоправных действий, необходимо создать зону безопасности вокруг Гегаркуника и Сюника на всех участках границы с Азербайджаном», - сказал Арман Татоян, добавив, что вопрос в том, что эти действия не уникальны. В ходе работ офиса Омбудсмена за последние месяцы были зарегистрированы и другие случаи нарушения азербайджанскими военными прав пастухов, проживающих в приграничных селах Армении.
Он также представил фотографию, на которой показан пример пастбища, находящегося под прицелом Азербайджана.