Նիկոլայ-Պատրուշև-Արմեն-Գրիգորյանmix-800x445
Տեղի է ունեցել ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հեռախոսազրույցը իր ռուս գործընկեր Նիկոլայ Պատրուշևի հետ: Կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձ կատարել այս հարցի առնչությամբ վերջին զարգացումներին:
Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել ռուսական կողմի ակտիվ ջանքերը, սույն խնդրի արագ և ամբողջական կարգավորման գործում:
Կողմերը կարևորել են մայիսի 19-ին Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների նիստը ՀԱՊԿ շրջանակներում սույն խնդրի համակողմանի քննարկման համար:
Ստեղծված իրավիճակին ՀԱՊԿ արձագանքման տեսանկյունից քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի հնարավոր անցկացումը:

Главы Совбезов Армении и РФ Армен Григорян и Николай Патрушев провели телефонный разговор
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провел телефонный разговор со своим российским коллегой Николаем Патрушевым. Стороны обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе и коснулись последних развитий в этой связи.
Армен Григорян высоко оценил активные усилия российской стороны по быстрому и полному урегулированию вопроса.
Стороны подчеркнули важность всестороннего обсуждения этого вопроса в рамках ОДКБ на заседании Совета министров иностранных дел государств-членов ОДКБ, которая состоится 19 мая в Душанбе для.
В контексте реакции ОДКБ на ситуацию, секретарь Совета безопасности Григорян отметил важность возможного проведения заседания Комитета секретарей советов безопасности государств-членов ОДКБ.