20210517111058_163A5201 (1)
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին՝ տեղեկացնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Շնորհավորելով դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ֆուկուսիմա Մասանորին իր արդյունավետ աշխատանքով կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների ամրապնդմանը և հետագա զարգացմանը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների խորացումը, իսկ նախարարության համակարգման ոլորտները երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորություն են տալիս:
«Ներկայում մեզ համար առաջնահերթ է նախարարության համակարգման ոլորտներում բարեփոխումների և ռազմավարական նշանակության ծրագրերի իրականացումը, որոնց ուղղությամբ գործուն քայլեր են կատարվում: Համոզված եմ, որ Ճապոնիայի հետ սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը կնպաստեն այդ ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը»,- ասել է նախարարի պաշտոնակատարը և ճապոնական կողմին շնորհակալություն հայտնել շարունակաբար ցուցաբերվող աջակցության համար:
Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է գիտության և մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Ճապոնիայի մեծ փորձը և առաջարկել է դիտարկել այդ ուղղությամբ փոխգործակցության հնարավորությունը: Խոսելով երկու երկրների երիտասարդության միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունից՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ դրան կարող են նպաստել նաև բարձրագույն կրթության, սպորտի, մշակույթի ոլորտներում համատեղ ծրագրերը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ նշված ոլորտներում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ:
Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ վստահեցնելով, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման նպատակով: Դիվանագետը համոզմունք է հայտնել, որ չնայած պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարություններին՝ Հայաստանը կընթանա զարգացման ուղով, իսկ Ճապոնիան պատրաստ է օժանդակել բարեկամ երկրին: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը և դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

20210517111058_163A5201 (1)
Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Фукусиму Масанори.
Поздравив посла с назначением, и. о. министра Ваграм Думанян выразил уверенность, что своей эффективной работой Фукусима Масанори будет способствовать укреплению и дальнейшему развитию армяно-японских отношений. Исполняющий обязанности министра образования и науки отметил, что Армения работает над углублением отношений с Японией, а сферы координации министерства дают возможность расширение двусторонней повестки дня.
«В настоящее время реализация реформ и стратегических программ  министерства для нас является приоритетом, и в этом направлении предпринимаются активные шаги. Я убежден, что тесное сотрудничество с Японией, обмен опытом помогут повысить эффективность этих программ», - сказал и. о. министра, поблагодарив японскую сторону за постоянное содействие.
Ваграм Думанян подчеркнул большой опыт Японии, особенно в области информационных технологий, и предложил рассмотреть возможность сотрудничества в этом направлении. Говоря о важности укрепления связей между молодежью двух стран, и. о. министра образования и науки отметил, что совместные программы в области высшего образования, спорта и культуры также могут этому способствовать. По словам и. о. министра, есть большой потенциал для сотрудничества в указанных сферах.
Посол Фукусима Масанори поблагодарил за прием и заверил, что он приложит все усилия для углубления двусторонних отношений. Дипломат выразил уверенность, что, несмотря на трудности, вызванные войной, пандемией, Армения идет по пути развития, а Япония готова поддержать дружественную страну.
Исполняющий обязанности министра образования и науки Ваграм Думанян и посол Фукусима Масанори обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигли договоренности о последующих практических шагах.