Մայիսի 16-ի դրությամբ` հանրապետությունում կատարվել է 19249 պատվաստում
ՀՀ Առողջաահության նախարարությունը հայտնում է՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մեկնարկից ի վեր մայիսի 16-ի դրությամբ` կատարվել է 19249 պատվաստում։
Հիշեցում.
✅ Պատվաստումներն իրականացվում են առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններում շաբաթվա բոլոր օրերին. շաբաթ և կիրակի սահմանվել են հերթապահություններ՝ ժամը 10։00-16։00-ը
✅ Նախապես պետք է զանգահարել նախընտրած պոլիկլինիկա` անկախ կցագրումից, և գրանցվել պատվաստման համար
✅ Գործում են նաև շարժական պատվաստումային խմբեր հանրային վայրերում. Երևանում` Հյուսիսային պողոտայի, «Կասկադ համալիրի», «Մալիբու» սրճարանի, «Վերնիսաժ» բացօթյա տոնավաճառի, «Մոսկվա» կինոթատրոնի, «Երևանի 2800-ամյակի այգու» (Կենտրոնական բանկի դիմաց) և «Երիտասարդական» մետրոյի կայարանի հարակից տարածքներ, ինչպես նաև «Դալմա Գարդեն» մոլ և «Մեգամոլ» առևտրի կենտրոններում, Գյումրու Վարդանանց հրապարակում, Վանաձորի Հայքի հրապարակում, Դիլիջանի քաղաքապետարանի հարևանությամբ:
✅ Կարող են պատվաստվել նաև օտարերկրյա քաղաքացիները
✅ Պատվաստումներն անվճար են
✅ «ԱստրաԶենեկա»-ով և «Կորոնավակ»-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում, ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով: Իսկ «Սպուտնիկ-Վի»-ով պատվաստումները նախատեսված են ռիսկի խմբերի անձանց` 18-ից 54 տարեկան բուժաշխատողների, 18-ից 54 տարեկան քրոնիկ հիվանդների, 18-ից 54 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար:

По состоянию на 16 мая в республике проведено 19 249 вакцинаций
Поддержи А1+!С начала вакцинации от COVID-19 по состоянию на 16 мая в Армении проведено 19 249 вакцинаций.
«Группы проведения вакцинации действуют как в организациях первичной охраны здоровья, так и в мобильных пунктах, которые находятся в общественных местах: в Ереване: на Северном проспекте, на территории комплекса “Каскад”, кафе “Малибу”, на ярмарке “Вернисаж”, в кинотеатре “Москва”, в парке “2 800-летие Еревана” (напротив Центрального банка) и на прилегающей к станции метро “Еритасардакан” территории, а также в торговых центрах “Далма Гарден мол” и “Мегамол”. В Гюмри - на площади Вардананц. В поликлиниках в субботу и в воскресенье установлены дежурства: с 10:00 до 16:00. Для регистрации на вакцинацию необходимо заранее позвонить в предпочитаемую поликлинику, независимо от регистрации», - говорится в сообщении Минздрава Армении. Иностранные граждане также могут быть вакцинированы. Прививки бесплатные.
Вакцина «AstraZeneca» прививается лицам 18 и старше 18 лет на добровольной основе. Вакцина «Спутник-V» предназначена для групп риска: медицинских работников в возрасте от 18 до 54 лет, хронических больных в возрасте от 18 до 54 лет, жителей центров социальной помощи в возрасте от 18 до 54 лет.