185816435_1694430957411028_4324723352066343481_n
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզ` սահմանների հետ կապված իրավիճակին տեղում ծանոթանալու, փաստահավաք աշխատանքների և սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն միջազգային կառույցների հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական առաջխաղացումը դեպի ՀՀ սահմաններից ներս, մասնավորապես՝ Սև լճի տարածք ու այդ տարածքից դեպի քաղաքացիական բնակավայրեր ընկած հատված կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ:
Ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նշված անօրինական արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Սյունիքի մարզ Պաշտպանի այցի ընթացքում տեղում հատուկ սկզբունքով կիրականացվեն փաստահավաք աշխատանքներ, կձեռնարկվեն ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլեր:

185816435_1694430957411028_4324723352066343481_n
Делегация во главе с Омбудсменом Армении Арманом Татояном выехала в Сюникскую область для ознакомления на месте с ситуацией, связанной с границами, работ по сбору фактов и защиты прав жителей пограничных общин.
Защитник прав человека Армении к сведению международных структур констатировал, что незаконное продвижение азербайджанских вооруженных сил внутрь границ Армении, в частности, на территории озера Сев Лич и на участке от этой территории до гражданских населенных пунктов, грубо нарушает права жителей пограничных общин, преследует цель запугать людей.
«Присутствие азербайджанских военных грубо нарушает международные требования прав человека и лишает граждан Армении возможности использовать пастбища и заниматься животноводством, являющимся единственным источником дохода их семей, создает для жителей общин реальную угрозу к доступу к оросительной и питьевой воде и их жизни и безопасности.
Указанное незаконное действие азербайджанских вооруженных сил еще раз доказывает абсолютную необходимость предложения Омбудсмена создать зону безопасности, что даст возможность гарантировать права и мирную жизнь, физическую и психическую неприкосновенность жителей приграничных общин Армении.
В ходе поездки Омбудсмена в Сюникскую область на месте по специальному принципу будут проведены работы по сбору фактов, будут предприняты шаги по защите прав жителей пограничных общин Армении», - говорится в сообщении Офиса Омбудсмена.