Լավրովն ու Բլինքենը պայմանավորվել են հանդիպել
Մայիսի 12-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջև, հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր են փոխանակել Կորեական թերակղզու միջուկային խնդրի լուծման շուրջ մոտեցումների, իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի թարմացման, ռազմավարական կայունության ոլորտում առաջադրանքների քննարկման վերաբերյալ:
Նրանք անդրադարձել են նաև Արկտիկայի խորհրդում երկու երկրների փոխգործակցությանը՝ այս կառույցում նախագահությունը Ռուսաստանի Դաշնությանը փոխանցելու լույսի ներքո, որը տեղի կունենա Ռեյկյավիկում Արկտիկայի խորհրդի նախարարների նստաշրջանում մայիսի 20-ին:
Սերգեյ Լավրովն ու Էնթոնի Բլինքենը պայմանավորվել են առանձին հանդիպում անցկացնել այս նստաշրջանի շրջանակում՝ երկկողմ հարաբերությունների կարևորագույն հարցերը և միջազգային օրակարգը քննարկելու համար:
Քննարկվել է նաև առաջիկա ժամանակահատվածի ռուս-ամերիկյան այլ շփումների ժամանակացույցը՝ ներառյալ ռուս-ամերիկյան գագաթնաժողով կազմակերպելու՝ Վաշինգտոնի առաջարկը:

Лавров и Блинкен договорились о встрече
Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова и государственного секретаря США Энтони Блинкена.
Как сообщает официальный сайт МИД РФ, главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями о подходах к ядерной проблеме Корейского полуострова, возобновлению Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе, рассмотрению задач в сфере стратегической стабильности.
Было затронуто также взаимодействие двух стран в Арктическом совете (АС), в том числе в свете перехода председательства в этой структуре к Российской Федерации, который состоится на министерской сессии АС в Рейкьявике 20 мая с.г. С.В.Лавров и Э.Блинкен договорились провести «на полях» этой сессии отдельную встречу для рассмотрения ключевых вопросов двусторонних отношений и международной повестки дня.
Обсужден график других российско-американских контактов на предстоящий период, включая предложение Вашингтона об организации российско-американского саммита.