185426974_800894487523815_7749892920475392015_n
Ադրբեջանական զինուժը որեւէ ոտնձգություն չի իրականացրել Գեղարքունիքի մարզի հատվածում․ Թագուհի Թովմասյանի գրառումը
ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Սիրելի հայրենակիցնե՛ր, Գեղարքունիքի մարզի սիրելի բնակիչնե՛ր: Տարածվող տեղեկությունները, որ Վարդենիսի տարածաշրջանի Շորժա բնակավայրի հատվածում ադրբեջանական զինուժը առաջխաղացում ունի, ինձ էլ չափազանց անհանգստացրեց: Ճշգրտումներ էի անում:
Քիչ առաջ զրուցել եմ նաեւ մեր բանակային կորպուսի հրամանատարի հետ: Ուզում եմ փոխանցել նրա խոսքերը առ այն, որ ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի պետական սահմանի նկատմամբ որեւէ ոտնձգությոն չի իրականացրել Գեղարքունիքի մարզի հատվածում, չի ցուցաբերել մեր մարզի երկայնքով որեւէ ագրեսիա:
Իսկ ինչ է տեղի ունեցել: Նոյեմբերի 9-10-ի չարաբաստիկ փաստաթղթի ստորագրումից հետո, երբ հանձնվեց Քարվաճառը, ադրբեջանական զինուժը դիրքավորվել է այդ հատվածներում այնպիսի դիրքերում, որտեղ հնարավոր է եղել՝ պայմանավորված առատ ձյան պատճառով: Հիմա ձյունը հալվել է, նրանք իրենց տիրապետության տակ անցած հատվածներում առաջ են գալիս, դիրքավորվում են ավելի մեզ մոտ հատվածներում: Հատուկ շեշտեց գեներալը, որ ՀՀ պետական սահմանից անգամ մեկ միլիմետր առաջ չեն եկել ու չեն էլ կարող գալ: Մի խոսքով, Գեղարքունիքի մարզի մասով առայժմ անհանգստանալու բան չկա. Ես հավատում եմ հրամանատարի խոսքերին, քանի որ 44 օրյա պատերազմի ընթացքում բանակային այդ կորպուսը մարտնչել է հերոսաբար, 1 մետրի նահանջ չի ունեցել, ընդհակառակը՝ դիրքային առավելություններ ենք ձեռք բերել պատերազմի օրերին: Մենք Քարվաճառը և հարակից տարածքնեը հանձնել ենք առանց մեկ փամփուշտ կրակոցի՝ սրտի խորը կսկիծով:
Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ սահմաններում առկա իրավիճակին, կահավորանքին, ապա պետք է նշեմ, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին օրերս ուղղված իմ հարցում հնչեցված բոլոր մտահոգությունները շարունակում են մնալ արդիական: Թեեւ պաշտոնական դեմարկացիա եւ դելիմիտացիա դեռ չի իրականացվել, բայց այսօր առկա առաջնագծում չեն իրականացվում անհրաժեշտ աշխատանքներ մեծապես եւ այն անտեսանելի գործերը, որ զեկուցվել են Նիկոլ Փաշինյանին, լավ կլինի տեսանելի դառնան նաեւ իմ ու մյուս սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար: Եւ գաղտնիության քողի տակ ցույց տալ, թե աշխատանք է իրականացվում, ամենեւին պատվաբեր չէ: Գաղտնի պահելու շատ այլ բաներ կան, որոնք, ի դեպ, չեմ պահվում:

185426974_800894487523815_7749892920475392015_n
Азербайджанские вооруженные силы не делали никаких посягательств на участке Гегаркуникской области: запись Тагуи Товмасян
Депутат Национального собрания Армении Тагуи Товмасян представила подробности разговора с командиром армейского корпуса о приграничной ситуации в Гегаркуникской области. Депутат сделала об этом запись на своей странице в Facebook.
«Дорогие соотечественники, уважаемые жители Гегаркуникской области. Информация о том, что азербайджанские вооруженные силы продвигаются к селу Шоржа Варденисского района, меня также очень обеспокоила. Я вношу коррективы.
Я недавно говорила с командиром нашего армейского корпуса. Хочу передать его слова о том, что азербайджанские вооруженные силы не делали никаких посягательств на государственную границу Армении на участке Гегаркуникской области, не проявляли никакой агрессии в отношении нашей области.
Что же произошло? После подписания пресловутого документа 9-10 ноября, когда был передан Карвачар, азербайджанские вооруженные силы из-за обильного снегопада были размещены на тех позициях, где это было возможно. Теперь снег растаял, в районах, находящихся под их контролем, они стали продвигаться вперед, то есть ближе к нам. Генерал особо подчеркнул, что они не приближались и не могут приблизиться к государственной границе даже на миллиметр. Словом, в Гегаркуникской области беспокоиться пока не о чем. Я верю словам командующего, потому что во время 44-дневной войны этот армейский корпус воевал героически, не отступил ни на 1 метр, и даже, наоборот, во время войны мы получили позиционное преимущество. Мы сдали Карвачар и прилегающие районы без единого выстрела, с глубокой скорбью в наших сердцах», - написала депутат.