Առաջադրեք ձեր հերոսին 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի
2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար առաջադրումների փուլը մեկնարկել է եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կոչ է անում առաջադրել հերոսների ամբողջ աշխարհից: Հայտարարությունն արվեց Մատենադարանում կայացած հատուկ միջոցառման ընթացքում, երբ, ավանդույթի համաձայն, հայտարարվեցին նաեւ 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաքելությունն է ճանաչման արժանացնել եւ աջակցել նրանց, ովքեր վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է՝ ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրումի եւ ունեցած ազդեցության: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին:
«2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր դառնալն անչափ օգնել է մեզ: Այն ավելի մեծ արժեք հաղորդեց մեր ջանքերին եւ այնքան շատ դռներ բացեց մեր առջեւ՝ մեր ազդեցությունն ավելի մեծացնելու համար: Մեր աշխատանքի մեջ աջակցությունն այնքան մեծ նշանակություն ունի: Այդ պատճառով մենք խրախուսում ենք յուրաքանչյուրին, որտեղ էլ ապրելիս լինեն, այս մրցանակին առաջադրելու այն մարդկանց, որոնք ոգեշնչում են իրենց: Երբեք չգիտես, դա կարող է լինել այն օգնությունը, որի կարիքն ունի ձեր հերոսը հենց այս պահին»,- ասաց Իլվադ Էլմանը, որը մոր՝ Ֆարթուն Ադանի հետ ղեկավարում է Սոմալիի «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնը: Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր ճանաչվեցին 2020 թվականին՝ ընտրվելով մրցանակի համար առաջադրված 585 եզակի թեկնածուներից:
Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր անձ կարող է առաջադրման հայտ ներկայացնել թեկնածուների համար, որոնք, ըստ առաջադրողի, անձնական մեծ մարտահրավերներ են հաղթահարել, որպեսզի օգնության ձեռք մեկնեն այլոց: Յուրաքանչյուր առաջադրում ուսումնասիրում է մարդասիրության ոլորտի մասնագետներից կազմված Փորձագետների խորհուրդը: «Ավրորայի» հերոսներին, ապա «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին հավանական թեկնածուների վերջնացուցակից ընտրում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ մարդու իրավունքների համաշխարհային ակտիվիստներ: «Ավրորա» մրցանակի թեկնածուներին առաջադրվող չափանիշների եւ ընտրության ընթացքի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսները (մրցանակի հավակնորդները) կհայտարարվեն 2022 թ. ապրիլի 24-ին:
Գլխավոր լուսանկարը՝ «Ակվարիրուս» (Aquarius) նավը փրկարարական գործողության ընթացքում, 2018 թ. © Լորին Շմիդ/ SOS MEDITERRANEE

Выдвигайте своих героев на премию «Аврора» 2022 г.
Начался этап выдвижения кандидатов на премию «Аврора» 2022 г., и гуманитарная инициатива «Аврора» призывает выдвигать героев со всего мира. Об этом говорится в сообщении Фонда “IDeA”.
Сообщение было сделано в ходе специального мероприятия, состоявшегося в Матенадаране, когда, согласно традиции, были объявлены имена героев «Авроры» 2021 года.
Миссия Международной гуманитарной премии «Аврора» - это признание и поддержка тех, кто ставит под угрозу собственную жизнь, здоровье или свободу, чтобы спасать жизнь, здоровье или свободу людей, страдающих от конфликтов, преступлений против человечности или других серьезных нарушений прав человека. Лауреат премии «Аврора» выбирается с учетом проявленной смелости, преданности и влияния. От имени выживших после Геноцида армян, в благодарность их спасителям, лауреат награждается 1 000 000 долларов, что дает ему уникальную возможность продолжить цепочку пожертвований и содействия организациям, которые помогают нуждающимся.
«Премия “Аврора”, полученная в 2020 году, нам очень помогла. Она повысила ценность наших усилий и открыла нам множество возможностей для увеличения нашего влияния. Поддержка очень важна в нашей работе. Вот почему мы призываем всех, где бы они ни жили, номинировать людей, которые их вдохновляют. Никогда не угадать, что это может быть помощь, в которой нуждается твой герой прямо сейчас», - сказал Ильвад Эльман, который вместе со своей матерью Фартун Адан руководит Центром мира и прав человека Эльмана в Сомали. Фартун Адан и Ильвад Эльман стали лауреатами премии «Аврора» 2020 года, выбранными из 585 уникальных номинантов на эту награду.
До 31 октября 2021 г. каждый желающий может подать заявку на выдвижение кандидата, который, преодолел серьезные личные проблемы, чтобы протянуть руку помощи другим. Каждый номинант рассматривается группой экспертов по гуманитарным вопросам. Герои «Авроры», а затем и лауреаты премии «Аврора», выбираются из окончательного списка потенциальных кандидатов отборочной комиссией премии «Аврора», в которую входят нобелевские лауреаты, бывшие высокопоставленные чиновники и мировые правозащитники. Подробную информацию о критериях и процессе отбора номинантов на премию «Аврора» можно найти здесь.