supermarket_91028300
Ինչպես ասվում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) այսօրվա հաշվետվությունում, պարենային ապրանքների համաշխարհային գները ապրիլին աճել են՝ արձանագրելով տասնմեկերորդ անընդմեջ ամսական աճը: Աղյուսակը գլխավորում է շաքարի գնաճը, իսկ հացահատիկային մշակաբույսերի գները վերականգնվել են:
Պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը, որը պարենային ապրանքների որոշակի զամբյուղի միջազգային գների ամսական փոփոխության չափման միջոց է, ապրիլ ամսվա ընթացքում կազմել է միջինը 120.9 նիշ, ինչը 1.7 տոկոսով բարձր է մարտ ամսվա համեմատ և  30.8 տոկոսով բարձր՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշից:  Այն 2014թ.-ի մայիսից ի վեր գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշն է:
ՊԳԿ շաքարի գնային ինդեքսը  ամսվա ընթացքում աճել է 3.9 տոկոսով՝ 2020թ.-ի ապրիլի համեմատ գրանցելով համարյա 60 տոկոսով ավելի բարձր ցուցանիշ: Այսպիսի գնաճը պայմանավորված է Բրազիլիայում ցածր բերքատվությամբ և Ֆրանսիայում ցրտահարության պատճառած վնասներով:
ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսը ապրիլին աճել է 1.8 տոկոսով՝ պայմանավորված արմավենու յուղի գնառաջարկի բարձրացմամբ, քանզի խոշոր արտահանող երկրներում կանխատեսվում էր արտադրության տեմպի դանդաղում:  Սոյայի և հլածուկի յուղերի գները նույնպես աճել են, իսկ արևածաղկինը՝ փոքր ինչ նվազել:
ՊԳԿ մսի գնային ինդեքսը մարտ ամսվա համեմատ աճել է 1.7 տոկոսով: Տավարի, գառան և խոզի մսի գնառաջարկի աճը պայմանավորված է Արևելյան Ասիայում այդ մթերքների մեծ պահանջարկով: Թռչնամսի գները կայուն են մնացել:
ՊԳԿ հացահատիկային մշակաբույսերի գնային ինդեքսը  ապրիլին աճել են 1.2 տոկոսով, ինչը 26 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:  Եգիպտացորենի գները աճել են 5.7 տոկոսով՝ գրանցելով 66.7 տոկոսով ավելի բարձր ցուցանիշ, քան նախորդ տարի էր: Նման աճը պայմանավորված է ԱՄՆ-ում կանխատեսվածից ավելի քիչ տնկումներով, ինչպես նաև Արգենտինայում, Բրազիլիայում և ԱՄՆ-ում մշակաբույսի վիճակի հետ կապված մտահոգություններով: Ցորենի միջազգային գները հիմնականում կայուն են մնացել, իսկ բրնձինը, գարունը և սորգոյինը՝ մի փոքր նվազել:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը մարտ ամսվա համեմատ աճել է 1.2 տոկոսով: Կարագի, պանրի և անյուղ կաթի փոշու գնառաջարկի աճը պայմանավորված է Ասիայից ներմուծման մեծ պահանջարկով:
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից հրապարակվել է նաև հացահատիկային մշակաբույսերի համաշխարհային արտադրության ծավալների նոր ցուցանիշները, որոնց կարելի է ծանոթանալ այստեղ

supermarket_91028300
Мировые цены на продовольственные сырьевые товары растут 11-й месяц подряд, в первую очередь повысилась стоимость сахара. Как в четверг сообщила Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО), среднее значение индекса продовольственных цен ФАО, который отражает помесячные изменения международных цен на основные виды продовольствия, составило в апреле 120,9 пункта, что на 1,7% больше, чем в марте, и на 30,8% выше показателя 2020 года.
Как отметили в ФАО, значение индекса «достигло самого высокого уровня с мая 2014 года, однако в номинальном выражении оно все еще на 12% ниже своего исторического максимума, достигнутого в феврале 2011 года», сообщает на Тасс.
Индекс цен на сахар вырос по сравнению с прошлым месяцем на 3,9% из-за задержек с уборкой урожая в Бразилии и ущерба от заморозков во Франции. В организации указали, что индекс достиг уровней, которые почти на 60% выше, чем в апреле 2020 года.
Индекс цен на растительное масло ФАО в апреле увеличился на 1,8% «в связи с ростом международных котировок пальмового масла на фоне опасений относительно более медленного, чем ожидалось, роста производства в основных странах-экспортерах». Цены на соевое и рапсовое масла продолжили расти, в то время как стоимость подсолнечного масла незначительно снизилась. Значение индекса цен на мясо возросло на 1,7%, на зерновые и на молочные продукты - на 1,2%.
В организации также сообщили, что новые прогнозы указывают на рост мирового производства пшеницы и кукурузы в предстоящем сезоне.