Նախագահ Քոչարյանը մերժել է ընտրություններին համատեղ մասնակցելու Տեր-Պետրոսյանի գաղափարը․ Վ․ Սողոմոնյան
Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը գրել է․
Մենք միշտ սկզբունքորեն դեմ ենք եղել ոչ հրապարակային հանդիպումների մանրամասների միակողմանի բացահայտմանը։ Կոռեկտ չէ։ Հատկապես, երբ այդպիսի մանրամասներ պատմողը խեղաթյուրում է դրանց բովանդակությունը։
Ինչեւէ։
Մարտի 25-ին տեղի ունեցած` ՀՀ եւ Արցախի նախկին նախագահների հանդիպումը կայացել է Տեր-Պետրոսյանի առաջարկով։ Նախագահ Քոչարյանին հանդիպման առաջարկի մասին պատմել է Բակո Սահակյանը` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ Տեր-Պետրոսյանն արտահերթ ընտրություններին համատեղ մասնակցելու գաղափար ունի։
Նախագահ Քոչարյանը մերժել է այդ գաղափարը, ինչի մասին Բակո Սահակյանը տեղեկացրել է Տեր-Պետրոսյանին։ Վերջինս, այնուամենայնիվ, առաջարկել է, որպեսզի հանդիպումը կայանա։ Եվ այն տեղի է ունեցել։
Հանդիպման ժամանակ իրոք քննարկում չի ծավալվել, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը կրկին մերժել է խնդրո առարկա առաջարկը՝ պատճառաբանելով բարոյական նկատառումով, այն է՝ արտահերթ ընտրությունների անցկացման դեպքում այլ ձևաչափով մասնակցելու մտադրություն ունի։ Բացի դրանից, այդ քայլը կհարվածի «Հայրենիքի փրկության շարժմանը»։
Սա է եղելությունը։
Կարող է թվալ, թե Տեր-Պետրոսյանն ամեն բան ճիշտ է ասել, ու ես ընդամենը կրկնում եմ նրա պատմությունը։ Բայց այդպես չէ. մասնավորապես, կարծես թե պատահմամբ, նա վրիպում է, թե «Հայրենիքի փրկության շարժումը» Նախագահ
Քոչարյանն էր ստեղծել։
P.S. Ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններին միասին գնալու առաջարկությանը, ապա մենք արդեն ընտրել ենք մասնակցության այլ ձեւաչափ, որի մասին կհայտարարենք ամենամոտ ապագայում։

Президент Кочарян отклонил идею Тер-Петросяна о совместном участии в выборах
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян ответил на заявление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна об участии в предстоящих досрочных парламентских выборах в составе единого блока, который будет называться «Альянс национальной солидарности».
Согомонян отметил:
"Мы всегда были принципиально против одностороннего разглашения подробностей закрытых встреч. Это некорректно. Особенно, когда тот, кто сообщает такие подробности, искажает их содержание.
Тем не менее...
Встреча бывших президентов Армении и Арцаха состоялась 25 марта, по предложению Тер-Петросяна. О предложении встретиться президенту Кочаряну сказал Бако Саакян, одновременно сообщив, что у Тер-Петросяна есть идея совместного участия во внеочередных выборах.
Президент Кочарян отказался от такой идеи, о чем Бако Саакян сообщил Тер-Петросяну. Последний предложил, чтобы встреча все же состоялась. И это произошло.
Во время встречи, действительно не было обсуждения, поскольку Роберт Кочарян вновь отклонил данное предложение, мотивируя это моральным соображением  в случае проведения внеочередных выборов, он намерен участвовать в другом формате. Кроме того, этот шаг ударит по «Движению за спасение родины».
Такова реальность.
Может показаться, что Тер-Петросян все правильно говорил, и я всего лишь повторяю сказанное им, но это не так. В частности, казалось бы он случайно оговаривается, что якобы президент Кочарян создал «Движение за спасение родины».
P.S. Что касается предложения вместе идти на внеочередные выборы, то мы уже выбрали другой формат участия, о котором заявим в самое ближайшее время”.