Արցախի կառավարության պատվիրակությունը Արցախի վերականգնման ծրագրեր է քննարկել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 2-ին Դիլիջանի միջազգային դպրոցում Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կողմից կազմակերպված՝ «Գործընկերություն՝ հանուն Արցախի» խորագրով համաժողովին։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ԱՀ կառավարության ոլորտային նախարարներ և այլ պատասխանատու պաշտոնատար անձինք:
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել են չորս աշխատարաններ, որտեղ ԱՀ կառավարության անդամները, տասնյակ գործընկեր հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու աշխարհի տարբեր երկրներից ոլորտային առաջատար մասնագետներ քննարկել են Արցախի առողջապահության, կրթության, մշակույթի, տնտեսական ու սոցիալական ոլորտներում առկա խնդիրները, միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև նախանշել են դրանց լուծմանն ուղղված հետագա ծրագրերի ուղղություններն՝ ըստ առաջնահերթությունների ու կարողությունների:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի մարդասիրական հետևանքներն ու վնասները, կառավարության կողմից իրականացվող ու նախատեսվող ծրագրերը, ինչպես նաև արտաքին աջակցության հիմնական սկզբունքները: Նա կարևորել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կողմից կազմակերպված համաժողովը՝ նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է վերջին պատերազմի հետևանքները գնահատելու և միասնական ուժերով Արցախը վերականգնելու ու զարգացնելու համար:
«Ես՝ որպես արցախցի, որպես Արցախի կառավարության ներկայացուցիչ, շնորհակալ եմ, որ ձեր սիրտը բաբախում է հայրենիքի նաև այդ կտորի համար: Շնորհակալ եմ «Ավրորային» եւ ներկաներին՝ Արցախին օգնելու իրենց ջանքերի համար: ԱՀ կառավարությունը գործուն քայլեր է կատարում ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներով համակարգելու արտաքին աջակցության աշխատանքները՝ պատրաստ լինելով բոլոր գործընկերների հետ ակտիվ ու թափանցիկ համագործակցության»,- իր խոսքում ասել է Ա.Բեգլարյանը:
Համաժողովին մասնակցող վեց նախարարները առանձին ելույթներ են ունեցել ոլորտային աշխատարաններում՝ գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ու փորձագետների հետ քննարկելով Արցախի վերականգնմանն ու զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի հնարավորությունները:
Համաժողովին ելույթներով հանդես են եկել նաև «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը և այլք: Համաժողովի մասին ավելի մանրամասն կարելի է կարդալ Նախաձեռնության կայքում:

040521AvroraQnnarkumMasnakcutyun (2)
2 мая делегация Республики Арцах во главе с руководителем аппарата президента Артаком Бегларяном приняла участие в конференции «Партнерство для Арцаха», организованной гуманитарной инициативой «Аврора» в Дилижанской международной школе.
В состав делегации вошли отраслевые министры правительства Республики Арцах и другие ответственные должностные лица.
В ходе мероприятия были организованы четыре семинара, на которых члены правительства Арцаха, представители десятков партнерских армянских организаций и ведущие отраслевые эксперты со всего мира обсудили проблемы сфер здравоохранения, образования, культуры, экономики и социальной сферы Арцаха, среднесрочные и долгосрочные потребности, направления дальнейших программ в соответствии с приоритетами и возможностями.
Руководитель Аппарата президента Республики Арцах Артак Бегларян представил гуманитарные последствия и ущерб, нанесенный 44-дневной войной, программы, реализованные и запланированные правительством, а также основные принципы зарубежного содействия. Он отметил значение этой конференции, организованной Гуманитарной инициативой «Аврора», сказав, что это хорошая возможность оценить последствия недавней войны и вместе взяться за восстановление и развитие Арцаха.
«Как представитель Арцаха, как представитель правительства Арцаха я благодарен за то, что Ваши сердца болеют за этот кусочек Родины. Я благодарю "Аврору” и всех присутствующих за их усилия по оказанию помощи Арцаху.  Правительство Республики Арцах предпринимает активные шаги по координации работ внешней помощи через институциональные механизмы, оно готово к активному и прозрачному сотрудничеству со всеми партнерами», - сказал Бегларян.
Шесть министров, участвующих в конференции, на отраслевых семинарах выступили с отдельными докладами, обсуждая с представителями партнерских организаций и экспертами возможности совместных программ, направленных на восстановление и развитие Арцаха.
На конференции выступили и соучредители гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян и Нубар Афеян.  Подробнее о конференции читайте на сайте инициативы «Аврора».