ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը և Իրաքի խորհրդարանականներն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 3-ին ԱԳ նախարարի պ.կ. Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Շիրկո Մուհամմադ Սալեհի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էր նաև Իրաք-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Ռեհան Հաննա Այուբը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Այվազյանը համոզմունք հայտնեց, որ խորհրդարանականների նման ներկայացուցչական պատվիրակության այցը նոր էջ է բացելու դարավոր բարեկամության ավանդույթներով միահյուսված հայ-իրաքյան հարաբերություններում:
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձան հայ-իրաքյան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ երկուստեք ընդգծելով խորհրդարանական ձևաչափով համագործակցության կարևորությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության ամրապնդման գործում: Այս համատեքստում բարձր գնահատվեց իրաքահայ համայնքի դերը՝ որպես միջպետական բարեկամության զարգացման ամուր օղակ:
Մտքեր փոխանակվեցին մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը և Իրաքի խորհրդարանականները հանգամանալից անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի։ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը մտահոգություն հայտնեց Թուրքիայի՝ հարևան տարածաշրջաններ անկայունություն սերմանելու և արտահանելու քաղաքականության առնչությամբ:

Исполняющий обязанности министра иностранных дел и парламентарии Ирака затронули вопросы региональной безопасности и стабильности
Поддержи А1+!3 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян встретился с председателем постоянной комиссии по внешним отношениям Совета представителей Ирака Ширко Мухаммад Салехом и с членами возглавляемой им делегации, в составе которой и руководитель парламентская группа дружбы Ирак - Армения.
Приветствуя гостей, Ара Айвазян выразил уверенность, что визит такой представительной делегации в армяно-иракских отношениях, связанных традициями многовековой дружбы, откроет новую страницу.
Собеседники затронули ряд вопросов армяно-иракской двусторонней повестки дня, подчеркнув важность сотрудничества на парламентском уровне и укрепления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте высоко была оценена роль иракско-армянской общины как сильного звена в развитии межгосударственной дружбы. Они обменялись мнениями о шагах, предпринятых для защиты прав национальных и религиозных меньшинств Ближнего Востока.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел и иракские парламентарии обсудили широкий круг вопросов региональной безопасности и стабильности. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения выразил обеспокоенность политикой Турции, направленной на сеяние нестабильности и ее экспорт в соседние регионы.