Նունե Սարգսյանն այցելել է Մատենադարան, ծանոթացել ծրագրերին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանն այցելել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան, տեղեկացել ինստիտուտի կողմից իրականացվող ծրագրերի ու նախագծերի մասին:
Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի հետ զրույցում անդրադարձ է եղել նաև ոլորտի խնդիրներին և առաջնահերթություններին: Նշվել է, որ Հայաստանում կա մի շարք մասնագիտությունների, մասնավորապես, ռեստավրատորների, միջնադարագետների, ցուցադրությունների համադրողների պահանջարկ, կարևորվել է մեր երկրում այս մասնագետների պատրաստման խնդիրը:
Վահան Տեր-Ղևոնդյանը ներկայացրել է նաև նոր հրատարակությունները, տեղեկացրել, որ ևս մեկ ալբոմ է հրատարակության պատրաստվում Արցախի և Ուտիքի միջնադարյան ձեռագրական ժառանգության մասին:
Տիկին Սարգսյանը կարևորել է Մատենադարանի դերը հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման և հանրահռչակման, աշխարհին այն ավելի տեսանելի դարձնելու գործում՝ իր կողմից ամենայն աջակցության պատրաստակամություն հայտնելով: Նա առանձնահատուկ ջերմությամբ է հիշել Մատենադարանում իր աշխատանքային տարիները և հատկապես այն ժամանակվա տնօրեն, ակադեմիկոս Լևոն Խաչիկյանի նվիրված աշխատանքը:
Տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի հետ տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել է նաև Մատենադարանի ձեռագրատուն, ծանոթացել իր նախնիների՝ 19-րդ դարի հայտնի հասարակական գործիչներ, բանահավաքներ Արիստակես և Երեմիա Տևկանց եղբայրների ձեռագրերին:

Нуне Саркисян посетила Матенадаран, ознакомилась с программами (видео)
Супруга президента Республики Армения Нуне Саркисян посетила Матенадаран имени Месропа Маштоца, где она ознакомилась с программами и проектами, реализуемыми институтом древних рукописей.
В беседе с директором Матенадарана Ваганом Тер-Гевондяном обсуждались проблемы и приоритеты института. Было отмечено, что в Армении есть спрос на ряд профессий, в частности, на реставраторов, специалистов по средневековью, кураторов выставок, в нашей стране пока не решен вопрос подготовки таких специалистов.
Ваган Тер-Гевондян представил и новые публикации, сообщив, что  готовится к публикации еще один альбом, посвященный средневековому рукописному наследию Арцаха и Утика.
Г-жа Саркисян подчеркнула роль Матенадарана в сохранении и популяризации армянского культурного наследия, делая его более заметным для мира, и выразила готовность к любому возможному содействию. С особой теплотой она вспомнила годы ее деятельности в Матенадаране, особенно работу, посвященную тогдашнему директору, академику Левону Хачикяну.
Вместе с директором Вааном Тер-Гевондяном госпожа Нуне Саркисян посетила рукописный отдел Матенадарана, ознакомилась с рукописями своих предков - известных общественных деятелей 19 века, собирателей фольклора, братьев Аристакес и Иеремия.