Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսoր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստան Հանրապետությունում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու աշխատանքում: Նա նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում իր այցը Ճապոնիա՝ կայսեր գահակալության տոնակատարությանը մասնակցելու նպատակով, և խնդրել է իր ողջույնները փոխանցել կայսեր Նարուհիթոյին:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների խորացումը, և երկու երկրները կարող են ավելին անել մի շարք ոլորտներում երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու համար: Նախագահը նշել է, որ փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ է առկա մասնավորապես էներգետիկայի, այդ թվում՝ միջուկային էներգետիկայի և միջուկային անվտանգության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության ու մշակույթի ոլորտներում:
Դեսպան Մասանորին նշել է, որ իր համար պատիվ է Հայաստանում դիվանագիտական ծառայություն սկսելը: Նա վստահություն է հայտնել, որ, չնայած պատերազմի և համավարակի դժվարություններին, Հայաստանն ընթանալու է զարգացման ճանապարհով, և Ճապոնիան պատրաստ է աջակցել բարեկամ Հայաստանին: Նա հավաստիացրել է, որ իր կողմից ամեն ջանք կներդնի՝ երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար:

Посол Японии в Армении вручил Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Президенту Республики Армения Армену Саркисяну верительные грамоты вручил новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Японии в Республике Армения Фукусима Масанори.
Президент республики поздравил новоназначенного посла и пожелал успехов в его ответственной работе. Он отметил, что с любовью вспоминает свой визит в Японию для участия в церемонии интронизации императора, и попросил передать его приветствия императору Нарухито.
Президент Саркисян подчеркнул, что Армения работает над углублением отношений с Японией, добавив, что обе страны могут сделать гораздо больше для расширения двусторонних отношений в ряде сфер. Президент отметил, что существует большой потенциал для взаимовыгодного сотрудничества, особенно в сферах энергетики, включая и атомную энергетику, ядерную безопасность, высокие технологии, образование и культуру.
Посол Фукусима Масанори отметил, что для него большая честь нести дипломатическую службу в Армении. Он выразил уверенность, что, несмотря на трудности, связанные с эпидемией и с войной, Армения пойдет по пути развития. Япония готова содействовать дружественной Армении. Он заверил, что приложит все усилия для углубления двусторонних отношений.