Կան հաստատված փաստեր՝ ինչպես են բազմաթիվ գերիներ խոշտանգվել, նույնիսկ սպանվել․ Ա․ Միրզոյանը՝ խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը «Խորհրդարանականների դերը միջազգային խաղաղության եւ վստահության ամրապնդման գործում» խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպմանը
Հարգելի տիկին Մամեդովա,
Հարգելի գործընկերներ, հանդիպման մասնակիցներ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից ողջունում եմ հանդիպման բոլոր մասնակիցներին եւ երախտագիտություն եմ հայտնում այս միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար:
Ելույթի սկզբում կցանկանայի ընդգծել այս տարվա ապրիլի 14-ին կայացած Թուրքմենստանի Ազգային ժողովի (Միլի Գենգեշ) առաջին գումարման Ժողովրդական խորհրդի (Խալք Գենգեշի) առաջին նիստի կարեւորությունը:
Այս նշանակալի իրադարձությամբ ավարտվեց սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, որը նախաձեռնվել էր դեռ 2019-ին եւ այդ կապակցությամբ թույլ տվեք շնորհավորել բոլորիդ եւ մաղթել նոր նվաճումներ, խաղաղություն եւ բարգավաճում:
ինչպես բոլորս գիտենք, Թուրքմենստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը /Ասամբլեան/ միաձայն ընդունեց բանաձեւ` հռչակելով 2021 թվականը Խաղաղության եւ վստահության միջազգային տարի, որին համահեղինակ էին աշխարհի 73 երկրներ, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետությունը: Այս իրադարձությունն անկասկած վկայում է համաշխարհային հանրության աջակցության մասին՝ Թուրքմենստանի խաղաղ եւ չեզոք արտաքին քաղաքականությանը, որն իրականացվում է հանուն համընդհանուր խաղաղության, անվտանգության եւ կայուն զարգացման ապահովման:
Անցյալ տարի Թուրքմենստանում նշվեց ՄԱԿ-ի կողմից մշտական չեզոք կարգավիճակի ճանաչման 25-ամյակը, որը երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության հիմքն է: Չեզոքության հռչակմամբ Թուրքմենստանը մտավ իր պատմության նոր փուլ, որի նպատակն էր զարգացնել միջպետական հարաբերություններն աշխարհի բոլոր պետությունների հետ բարիդրացիության, հավասարության եւ փոխադարձ շահերի հարգանքի սկզբունքներով: Թուրքմենստանի մշտական չեզոքությունը միջազգային խաղաղ փոխգործակցության հաստատման արդյունավետ գործիք է` նպաստող կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը:
Արագ փոփոխվող աշխարհում միջազգային համագործակցությունը, որը հիմնված է վստահության վրա, հանդիսանում է համաշխարհային հանրության առջեւ ծառացած խնդիրների լուծման ամենակարեւոր եւ արդյունավետ միջոցը:
Խորհրդարանականները՝ որպես իրենց ժողովուրդների ընտրված ներկայացուցիչներ, ունեն ամենակարեւոր գործառույթները` նպաստելու միջազգային խաղաղության եւ վստահության ամրապնդման գործընթացներին, որոնք, իհարկե, հիմնված են ներառական եւ կառուցողական երկխոսություն ապահովելու խնդրի վրա: Եվ օրենսդիրները կարող են կարեւոր դեր ունենալ նման երկխոսության կազմակերպման գործում, որն ուղղված է ապահով, հուսալի, կայուն եւ խաղաղ համայնքի ստեղծմանը:
Միջխորհրդարանական երկխոսության ակտիվացումը կարող է ամուր հիմք հանդիսանալ վստահության ամրապնդման համար` նպաստելով երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ հումանիտար համագործակցության ներուժի աստիճանական աճին:
Միեւնույն ժամանակ, գործընկերներ, անցյալ տարի մենք բոլորս ականատես եղանք այնպիսի գործողությունների եւ քաղաքականության, որոնք հակասում են մեր երկրների ժողովուրդների խաղաղասեր նկրտումներին: Չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչին եւ համաշխարհային հումանիտար ճգնաժամին՝ Ադրբեջանը 2020 թ. սեպտեմբերի վերջին՝ Թուրքիայի լիակատար եւ բացահայտ աջակցությամբ եւ Մերձավոր Արեւելքի տարբեր ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձու գրոհայինների ներգրավմամբ, սանձազերծեց մասշտաբային ռազմական ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Պատերազմի ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը նպատակաուղղված կրակում էին խաղաղ բնակիչների եւ կենսական ենթակառուցվածքների վրա, պղծում եւ ոչնչացնում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հայկական պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը, ներառյալ տաճարները, եկեղեցիները եւ այլ կրոնական ու պատմական հուշարձաններ, ինչպիսիք են հայկական մարշալների եւ գեներալների հուշարձանները, ովքեր Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին կռվել եւ ջախջախել են նացիզմն ու ֆաշիզմը: Խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործվել է քիմիական զենքի տարրեր պարունակող զինամթերք:
Մինչ օրս Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ շարունակում անօրինական կերպով պահել հարյուրավոր հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց: Կան անվիճելի եւ հաստատված փաստեր՝ ինչպես են բազմաթիվ գերիներ խոշտանգվել, խեղվել եւ նույնիսկ սպանվել: Այս հանցագործությունները նկարահանվել եւ տարածվել են սոցիալական ցանցերում եւ լայնորեն հավանության են արժանացել ադրբեջանական հասարակության շրջանում:
Իսկ վերջերս Բաքվում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին նվիրված այսպես կոչված «այգու» բացումը մարդատյաց ու ազգամիջյան ատելության վառ վկայությունն է:
Միայն ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքների վերացումը եւ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը կարող են պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության համար:
եւս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել թուրքմենական կողմին այս հանդիպումը կազմակերպելու համար, որն արդյունավետ հարթակ է հետագա համագործակցության նոր հնարավորությունների քննարկման, ինչպես նաեւ տեսակետների ու փորձի փոխանակման համար:
Հուսով եմ, որ կառուցողական եւ բեղմնավոր քննարկումը կծառայի բազմակողմ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ բոլոր կարեւորագույն ուղղություններով, ինչպես նաեւ բարեկամության, վստահության եւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը մեր երկրների միջեւ:

Есть неоспоримые факты, как многочисленных пленных пытали и даже убивали: Арарат Мирзоян – на встрече руководителей парламентов
Спикер Национального собрания Армении Арарат Мирзоян на встрече руководителей парламентов на тему «Роль парламентариев в укреплении международного мира и доверия» поднял вопрос о незаконно задерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Мирзоян в первую очередь подчеркнул важность первого заседания Народного собрания Туркменистана первого созыва (Милли Генгеш), которое состоялось 14 апреля этого года (Халк Генгеш). «Это знаменательное событие завершило процесс конституционных реформ, начатый в 2019 году, и позвольте мне поздравить всех Вас с этим событием и пожелать новых достижений, мира и процветания», - отметил председатель НС.
Он напомнил, что по инициативе Туркменистана Генеральная Ассамблея (Ассамблея) ООН единогласно приняла резолюцию об объявлении 2021 года Международным годом мира и доверия, соавторами которой являются 73 страны, в том числе Республика Армения.
«Это событие, несомненно, демонстрирует содействие международного сообщества миролюбивой и нейтральной внешней политике Туркменистана, проводимой ею во имя всеобщего мира, безопасности и устойчивого развития. В прошлом году в Туркменистане отметили 25-летие признания ООН постоянного нейтралитета, который является основой внутренней и внешней политики страны. Провозгласив нейтралитет, Туркменистан вступил на новый этап своей истории, направленный на развитие межгосударственных отношений со всеми странами мира на принципах добрососедства, равноправия и взаимного уважения. Постоянный нейтралитет Туркменистана - эффективный инструмент для установления мирного международного сотрудничества, обеспечения стабильности и безопасности», - сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что в быстро меняющемся мире международное сотрудничество, основанное на доверии, является наиболее важным и эффективным способом решения проблем, стоящих перед мировым сообществом.
«Парламентарии как избранные представители своих народов выполняют важнейшие функции по внесению вклада в процессы международного мира и укрепления доверия, которые, разумеется, основаны на задаче обеспечения всеохватного и конструктивного диалога. Законодатели могут сыграть важную роль в организации такого диалога, направленного на создание безопасного, надежного, стабильного и мирного сообщества», - сказал Мирзоян.
Он отметил, что интенсификация межпарламентского диалога может стать прочной основой для укрепления доверия, способствуя постепенному росту потенциала политического, экономического, культурного и гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
«В то же время, в прошлом году мы все стали свидетелями действий и политики, которые противоречат мирным чаяниям народов наших стран. Несмотря на призывы генсека ООН  и на международный гуманитарный кризис, Азербайджан в конце сентября 2020 года при полной и открытой поддержке Турции и при участии наемников из различных террористических организаций на Ближнем Востоке развязал широкомасштабную военную агрессию против Нагорного Карабаха», - сказал он.
Мирзоян сообщил, что на протяжении всей войны азербайджанские вооруженные силы нападали на мирных жителей и на жизненно важные объекты инфраструктуры, оскверняли и разрушали армянское историческое, культурное и религиозное наследие Нагорного Карабаха, включая храмы, церкви и другие религиозные и исторические памятники. Памятники армянским маршалам и генералам, которые воевали и победили нацизм и фашизм во время Великой Отечественной войны. Против мирного населения были применены боеприпасы, содержащие элементы химического оружия. Азербайджан по-прежнему грубо нарушает достигнутые договоренности и продолжает незаконно задерживать сотни армянских военнопленных и мирных жителей. Существуют неоспоримые и подтвержденные факты о том, сколько заключенных было замучено, искалечено и даже убито. Эти преступления были сняты на видео и распространены в социальных сетях и получили широкое признание в азербайджанском обществе. «А недавнее открытие в Баку так называемого “парка”, посвященного войне в Нагорном Карабахе, является ярким свидетельством ненависти и межнациональной розни», - сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что только устранение последствий азербайджанской агрессии и определение статуса Нагорного Карабаха на основе права народа на самоопределение могут создать условия для мира и стабильности в регионе.