Նախագահ Բայդենը պատմական քայլ է կատարել. Նենսի Փելոսին ողջունում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պատմական քայլ է համարում: Փելոսին նման տեսակետ է հայտնել «Արմենպրես»-ին տրամադրած ուղերձում:
«Որպես Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, պատիվ ունեմ փոխանցելու ԱՄՆ կոնգրեսի ողջույնները հայ ժողովրդին` հիշատակի այս կարևոր օրվա առթիվ։ 106 տարի առաջ այս օրն աշխարհն ականատես եղավ 20-րդ դարի ամենասարսափելի վայրագություններից մեկին՝ Օսմանյան կայսրության կողմից ավելի քան 1,5 մլն հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների համակարգված սպանություններին»,-ասել է խոսնակը:
Նա նկատել է, որ դժբախտաբար, շատ հաճախ, այս հանցագործության  ճշմարտությունը հերքվել է և դրա հրեշավորությունը նվազագույնի հասցվել։ «Եվ ահա թե ինչու, մեր սրտերը լի են ուրախությամբ, որ նախագահ Բայդենը,միանալով Կոնգրեսին, պատմական քայլ է կատարել՝ պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը օրը։ 2019թ Կոնգրեսն օրենսդրություն ընդունեց, որով հայտարարեց, որ հայերի հանդեպ իրականացրած բարբարոսությունը Ցեղասպանություն է»,-նշել է Փելոսին:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ամերիկահայ համայնքից շատերին, այդ թվում՝ կոնգրեսականներ, Աննա Էշուին, Ադամ Շիֆին, Ֆրենք Փըլլոնին, Ջեքի Սփիրին, ովքեր իրականություն դարձրին այս օրը։
«Եվ մենք մեծապես երախտապարտ ենք նախագահ Բայդենին իր առաջնորդության համար։ Մեզանից յուրաքանչյուրը բարոյական պարտավորություն ունի հիշելու ճշմարտությունը և ճանաչելու այս դաժանությունը, ինչպիսին որ այն եղել է, որովհետև եթե մենք անտեսում ենք պատմությունը, ապա մեզ վիճակված է ականատեսը լինելու անցյալի սարսափների կրկնությանը։  Այսօր և միշտ, մենք հարգում ենք զոհերի և վերապրածների հիշատակը»,-ասել է խոսնակը:
Փելոսին շեշտել է, որ խոստանում են ամուր կանգնել բռնության և մոլեռանդության դեմ, որտեղ էլ որ դա տեսնենք: «Եվ մենք պարտավորվում ենք կառուցել հույսի, խաղաղության և ազատության ապագա բոլորի համար»,-եզրափակել է նա:

Президент Байден сделал исторический шаг: Нэнси Пелоси приветствует признание Геноцида армян
Спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси считает признание Геноцида армян президентом США Джо Байденом историческим шагом. Как сообщает Арменпресс, Пелоси выступила с официальным заявлением, в котором говорится:
«Сегодня исполняется 106 лет с начала одного из самых ужасных злодеяний 20 века: систематического убийства более 1,5 миллиона армянских мужчин, женщин и детей Османской империей. 24 апреля и каждый день мы вспоминаем жертв и оставшихся в живых, которые перенесли почти непостижимые страдания, и посвящают жизнь тому, чтобы эта жестокость была названа тем, чем она была: геноцидом. Но, к сожалению, правда об этих ужасных преступлениях слишком часто отрицалась, а ее чудовищность сводилась к минимуму.
Вот почему наши сердца полны радости, что президент Байден сделал исторический шаг, присоединившись к Конгрессу с официальным признанием в День памяти жертв Геноцида армян. Эта знаменательный шаг последовал за резолюцией Конгресса от 2019 года, в которой варварство, совершенное против армянского народа, было объявлено геноцидом. Мы приветствуем конгрессмена Анну Эшоо, председателя Адама Шиффа, председателя Фрэнка Паллоне, конгрессмена Джеки Спейер и поколения мужественных армян, которые сделали этот день возможным, потому что они отказывались принимать позорное отрицание истины.
История учит нас, что если мы игнорируем ее самые мрачные главы, нам суждено стать свидетелями повторения ужасов прошлого. В ознаменование этого торжественного дня памяти давайте обязуемся всегда твердо противостоять ненависти и насилию, где бы мы их ни увидели, и вновь обязуемся строить будущее надежды, мира и свободы для всех детей мира».