ԱՄՆ իշխանություններն աներկբայորեն վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը․ ՀՀ ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Ողջունում ենք նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ուղերձը, որով ԱՄՆ նախագահը հստակ մատնանշում է 20-րդ դարի սկզբին հայ ժողովրդին բաժին հասած զանգվածային ոճրագործության սահմանումը՝ որպես ցեղասպանություն: Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևեր են ընդունվել 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի կողմից:
Հայոց ցեղասպանության դժվարին օրերին ամերիկյան կառավարությունը և ժողովուրդն անշահախնդիր օգնություն են ցուցաբերել և մահվան ճիրաններից փրկել բազմաթիվ մարդկային կյանքեր: ԱՄՆ նախագահի ուղերձը շարունակում է ճշմարտությանը և արդարությանը զորավիգ կանգնելու ամերիկյան այս ուժեղ ավանդույթները:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այսօր ԱՄՆ իշխանություններն աներկբայորեն վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Այս ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում:

Власти США недвусмысленно подтвердили свою приверженность защите прав человека и принципов гуманности: МИД РА
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором приветствует признание Геноцида армян президентом США Джо Байденом. В заявлении говорится:
«Мы приветствуем послание президента Соединенных Штатов Америки по случаю годовщины Геноцида армян, в котором совершенные против армянского народа в начале 20 века массовые злодеяния четко называются геноцидом. Отметим, что резолюции, осуждающие Геноцид армян, были приняты в 2019 году Палатой представителей и Сенатом США.
В тяжелые дни Геноцида армян правительство и народ США бескорыстно помогали и спасли много жизней из лап смерти. Послание президента Соединенных Штатов продолжает эти сильные американские традиции в отстаивании истины и справедливости.
Признание и осуждение Геноцида армян - вопрос общечеловеческий. Сегодня власти США недвусмысленно подтвердили свою приверженность защите прав человека и принципов гуманности.
Это послание является значительным вкладом в глобальное признание Геноцида армян и предотвращение геноцидов».