Վարչապետը և Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը կարևորել են բազմաոլորտ գործընկերության զարգացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է  Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդեսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի կառավարական պատվիրակությանը՝ ապրիլի 24-ին Հայաստանի կողքին լինելու և Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու համար: «Ձեր այցը հայ և կիպրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ու համերաշխության վառ վկայությունն է: Մենք բարձր ենք գնահատում Կիպրոսի աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործընթացում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն ընդհանուր արտաքին մարտահրավերներ, և Հայաստանը կարևորում է Կիպրոսի հետ գործընկերության խորացումը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանության:
Նախարար Պետրիդեսը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Կիպրոսի նախագահի ողջույնները և պատիվ  համարել խորհրդանշական այս օրը Հայաստանում լինելը, բարեկամ հայ ժողովրդի հետ Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը ոգեկոչելը: «Մեր ժողովուրդներն ունեն պատմականորեն ձևավորված սերտ կապեր, ընդհանուր մարտահրավերներ, և մենք հետաքրքրված ենք խորացնելու հայ-կիպրական համագործակցությունը», - նշել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների և անվտանգության հարցերի շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին և հումանիտար խնդիրներին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ առաջնահերթություն է շարունակում մնալ հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձը, որոնց Ադրբեջանը շարունակում է անազատության մեջ պահել՝ չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետին: Նախարար Պետրիդեսը Կիպրոսի զորակցությունն է հայտնել Հայաստանին այս գործում:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ ներկայիս իրողությունների և աճող մարտահրավերների պայմաններում պետք է ակտիվ աշխատել՝ բազմաոլորտ գործընկերություն ձևավորելու ուղղությամբ: Քննարկվել են պաշտպանության, կրթության, տեխնոլոգիաների, ոլորտներում  փոխգործակցության զարգացմանը, հայ-կիպրական համաժողովի անցկացմանը, զբոսաշրջային կապերի խթանմանը, օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատմանը, նաև դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ունենալու կարևորությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр и министр обороны Кипра подчеркнули важность развития многоотраслевого сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял министра обороны Республики Кипр Хараламбоса Петридеса и возглавляемую им делегацию.
Никол Пашинян поблагодарил правительственную делегацию Кипра за то, что она была рядом с Арменией 24 апреля и за участие в памятных мероприятиях по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«Ваш визит - яркое свидетельство многовековой дружбы и солидарности кипрского и армянского народов. Мы высоко ценим поддержку Кипра в процессе международного признания и осуждения Геноцида армян”, - сказал Никол Пашинян. По словам премьер-министра, у двух стран общие внешние вызовы, и Армения придает важность углублению партнерства с Кипром в различных сферах, в том числе в области обороны.
Министр Петридес передал премьер-министру Пашиняну приветствия президента Кипра и посчитал честью находиться в Армении в этот символический день, чтобы вместе с дружественным армянским народом почтить память жертв Геноцида армян. “У наших народов исторически сложились тесные связи, общие вызовы, и мы заинтересованы в углублении армяно-кипрского сотрудничества», - отметил министр обороны Кипра.
Собеседники обменялись мнениями по региональным развитиям и вопросам безопасности.
Премьер-министр коснулся ситуации, сложившейся вследствие развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, и гуманитарных проблем. Никол Пашинян подчеркнул, что приоритетной задачей продолжает оставаться возвращение армянских военнопленных и других лиц, которые несмотря на 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября все еще удерживаются в Азербайджане. Министр Петридес выразил поддержку Кипра Армении в этом вопросе.
Стороны согласились, что в условиях текущих реалий и растущих вызовов, необходимо активно работать над формированием многоотраслевого партнерства. Были обсуждены вопросы развития сотрудничества в сферах обороны, образования, технологий, проведения армяно-кипрского форума, активизации туристических связей, установления прямого воздушного сообщения, а также подчеркнута важность наличия дипломатических миссий.