Հայտնի են 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսները (տեսանյութ)
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայատարարեց 2021 թ. «Ավրորայի» հինգ հերոսների անունները, որոնց ընտրել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը՝ նրանց ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության եւ ունեցած ազդեցության համար: Հատուկ միջոցառումը տեղի ունեցավ Մատենադարանում, որի ընթացքում ներկաները հարգեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահինադիր եւ մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գիտնական եւ մեծ մարդասեր Վարդան Գրեգորյանի հիշատակը, որն օրեր առաջ հեռացավ կյանքից: Ավանդույթի համաձայն, 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների անուններն արձանագրվել են «Մատյան մարդասիրաց»՝ 21-րդ դարի եզակի ձեռագիր-մատյանում, որը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության յուրահատուկ տարեգիրքն է:
«Ավրորայի» հերոսներից մեկը կդառնա 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ հնարավորություն կստանա շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ մեկ միլիոն դոլար մրցանակը բաշխելով այն կազմակերպությունների միջեւ, որոնք օգնում են կարիքավորներին։ 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Գրեգուար Ահոնգբոնոն (Կոտ դ'Իվուար). «Սբ Կամիլ» ընկերակցության հիմնադիր, որն օգնում է Արեւմտյան Աֆրիկայում հոգեկան հիվանդությամբ տառապող մարդկանց եւ փորձում է վերջ տալ նրանց շղթայակապ պահելու` տեղական անմարդկային սովորությանը: Գրեգուար Ահոնգբոնոնն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք խթանում են միջազգային համերաշխությունը եւ աջակցում են մտավոր հաշմանդամություն ու հոգեկան հիվանդություններ ունեցող անձանց։ Դրանք են «Միջազգային զարգացման կրթության՝ Լանոդիերի տարածաշրջանային կոմիտեն» (ԿՐԵԴԻԼ), «Լ’Արշ Կանադա» հիմնադրամը եւ «Սբ Կամիլ» ընկերակցությունը:
• Ջուլիեն Լուսենգե (Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետություն). մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն՝ հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» (SOFEPADI) կազմակերպության եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր, որը տարիներ ի վեր օգնում է պատերազմի ընթացքում սեռական բռնության ենթարկվածներին։ Տիկին Լուսենգեն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք աջակցում են կանանց կազմակերպություններին, զորացնում են գենդերային հիմքով բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց՝ վերաինտեգրվելու իրենց համայնքներ։ Դրանք են Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամը, Կոնգոյի համերաշխության լիգան եւ «Մայրերի ընկերություն՝ հանուն զարգացման եւ խաղաղության» կազմակերպությունը:
• Ռուբի Ալբա Կաստանյո (Կոլումբիա). իրավապաշտպան եւ ASOCATDAME-ի (Գյուղացիների, գյուղական աշխատողների եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանների Մետայի ասոցիացիա) հիմնադիր, որն աշխատում է պաշտպանել հազարավոր կոլումբիացի գյուղացիների իրավունքները, որոնք ենթարկվում են հետապնդումների, հարկադիր տեղահանումների եւ անհետացման։ Տիկին Կաստանյոն առաջադրել է հետեւյալ երեք կազմակերպությունները, որոնք պաշտպանում են Կոլումբիայի գյուղացիական եւ աղքատ համայնքների իրավունքները. Գյուղացիների, գյուղական աշխատողների եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանների Մետայի ասոցիացիա (ASOCATDAME), «Նորման Պերես Բեյո» կլարետյան կորպորացիա (CCNPB) եւ Գյուղատնտեսական միությունների ազգային դաշնություն (FENSUAGRO):
• Աշվաք Մոհարամ (Եմեն). բժիշկ, որը կենսապահպան աջակցություն է ցուցաբերում Եմենի Հոդեյդա նահանգի սովյալ բնակչությանը, որը հայտնվել է հակամարտության ու շրջափակման հետեւանքով գոյացած ճգնաժամի մեջ: Բժիշկ Մոհարամն առաջադրել է երկու կազմակերպություն, որոնք պաշտպանում են երեխաների ապագան եւ անվճար առողջապահական ծառայություններ մատուցում Եմենում ընթացիկ հակամարտությունից տուժածներին. դրանք են «Փրկեք Եմենի երեխաներին» եւ «Բժիշկներ առանց սահմանների» (Եմեն) կազմակերպությունները:
• Փոլ Ֆարմեր (ԱՄՆ). բժիշկ-մարդաբան, Հարվարդի բժշկական դպրոցի դասախոս, «Առողջապահական գործընկերներ» (PIH) միջազգային շահույթ չհետապնդող կազմակերպության համահիմնադիր եւ գլխավոր ռազմավար, որը ժամանակակից բժշկագիտության օգուտները հասցնում է նրանց, ովքեր ամենից շատ ունեն դրա կարիքը: Փոլ Ֆարմերը առաջադրել է երկու կազմակերպություն, որոնք առողջապահական ծառայություններ են մատուցում աշխարհի ամենաաղքատ համայնքներին եւ ստեղծում են սոցիալական բժշկություն ուսուցանողների ու պրակտիկ գործունեությամբ զբաղվող մասնագետների համաշխարհային շարժում։ Դրանք են «Առողջապահական գործընկերներ» եւ «Հավասար առողջություն» կազմակերպությունները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ունենալ հնարավորություն՝ ճանաչման արժանացնելու ամբողջ աշխարհից ընտրված այս ականավոր կանանց ու տղամարդկանց: 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսներն անհատներ են, որոնք իսկապես հավատում են մարդու հիմնարար իրավունքներին եւ իրենց կյանքը նվիրել են անբարենպաստ վայրերում գտնվող մարդկանց օգնելու գործին: Նրանք ճանաչման են արժանանում նաեւ այն հսկայական ազդեցության համար, որ նույնիսկ մեկ անհատը կարող է գործել՝ օգնելով հազարավոր մարդկանց եւ միաժամանակ, որ ամենակարեւորն է՝ ոգեշնչելով միլիոնավոր մարդկանց», - ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին:
«2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների ձեռքբերումները ցույց են տալիս գործելու նրանց կամքը՝ արձագանքելով իրենց շուրջ գտնվող մարդկանց կարիքներին: «Ավրորան» խորապես հավատում է բարելավելու եւ կյանքեր փրկելու` մարդկության ուժին եւ հանդես է եկել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարով, որը բնորոշում է մարդկային ոգին՝  մարդասիրական գործունեություն ծավալելու ունակությամբ։ Հերոսները, որոնց մենք այսօր մեծարում ենք, այն օրինակելի դեմքերն են, որոնց կարիքն աշխարհն այժմ ունի ավելի, քան երբեւէ»,- նշեց «Խաղաղության տուն» խնամքի տան եւ REMA հիվանդանոցի հիմնադիր ու «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն։
Միջոցառման ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պաշտոնապես հայտարարեց նաեւ 2022 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլի բացումը եւ կոչ արեց բոլորին առաջադրելու մերօրյա ոգեշնչող հերոսների: Նույն օրն ավելի վաղ «Ավրորայի» ներկայացուցիչները ոգեկոչել էին Հայոց ցեղասպանությունը՝ մասնակցելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ծաղիկներ խոնարհելու արարողությանը:

Названы герои «Авроры» – 2021 (видео)
Гуманитарная инициатива «Аврора» назвала имена пяти героев «Авроры» – 2021, отмеченных Отборочной комиссии премии «Аврора» за мужество, решимость и воздействие. Օб этом было объявлено сегодня в Матенадаране, национальном хранилище древних рукописей в Ереване (Армения). Во время специального мероприятия участники также отдали дань уважения великому ученому и филантропу Вартану Грегоряну, соучредителю Гуманитарной инициативы Аврора и члену отборочного комитета Премии Аврора, который скончался несколько дней назад. В соответствии с традицией, имена героев «Авроры» 2021 года были вписаны в Летопись «Авроры», уникальный манускрипт XXI века, содержащий описание деятельности Гуманитарной инициативы «Аврора».
Один из героев станет лауреатом премии «Аврора» – 2021 и получит возможность продолжить эстафету добра, разделив награду в размере 1 млн долларов с организациями, которые помогают нуждающимся. Вот герои «Авроры» – 2021:
• Грегуар Ахонгбонон (Кот-д'Ивуар), основатель Ассоциации Святой Камиллы, которая помогает страдающим психическими заболеваниями людям в Западной Африке и стремится покончить с бесчеловечной местной практикой содержания их в цепях. Господин Ахонгбонон номинировал три организации, которые поощряют международную солидарность и поддерживают людей с нарушениями интеллекта и психическими заболеваниями: CRÉDIL (Региональный комитет Ланодьера по образованию в интересах международного развития), Фонд L'Arche Canada и Ассоциацию Святой Камиллы.
• Руби Альба Кастаньо (Колумбия), правозащитница и основательница ASOCATDAME (Ассоциации крестьян, сельскохозяйственных рабочих и защитников окружающей среды Меты), которая работает над защитой прав тысяч колумбийских крестьян, подвергающихся преследованиям, насильственным исчезновениям и перемещению. Г-жа Кастаньо номинировала три организации, отстаивающие права крестьянских и бедных общин в Колумбии: ASOCATDAME, Корпорацию кларетинцев имени Нормана Переса Бельо (CCNPB)  и Национальную федерацию сельскохозяйственных профсоюзов (FENSUAGRO).
• Пол Фармер (США), медицинский антрополог, профессор Гарвардской медицинской школы, соучредитель и главный стратег международной НКО «Партнеры во имя здоровья» (Partners In Health), которая помогает воспользоваться достижениями современной медицинской науки тем, кому это больше всех необходимо. Доктор Фармер номинировал две организации, предоставляющие услуги здравоохранения беднейшим слоям населения мира и создающие глобальное движение просветителей и практиков в области социальной медицины: «Партнеры во имя здоровья» и Equal Health.
• Джульен Лусенге (Демократическая Республика Конго), правозащитница, соучредитель организации «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ), вот уже много лет помогающая жертвам сексуального насилия, пострадавшим во время военных действий. Г-жа Лусенге номинировала три организации, которые поддерживают низовые женские организации, расширяют права и возможности жертв гендерного насилия и способствуют реинтеграции внутренне перемещенных лиц: Фонд конголезских женщин, Лигу конголезской солидарности и Ассоциацию матерей за развитие и мир.
• Ашвак Мохаррам (Йемен), врач, которая оказывает жизненно важную поддержку голодающему населению города Ходейда, столкнувшемуся с гуманитарным кризисом в результате конфликта и блокады. Доктор Мохаррам номинировала две организации, которые защищают будущее детей и предоставляют бесплатные медицинские услуги людям, пострадавшим от продолжающегося конфликта в Йемене: Save the Children и «Врачи без границ».
«Возможность воздать должное этим выдающимся мужчинам и женщинам со всего мира – большая честь для меня. Герои «Авроры» 2021 года – это люди, которые по-настоящему верят в базовые права человека и посвятили свою жизнь оказанию помощи оказавшимся в тяжелых условиях. Мы также чествуем их за огромный вклад, который даже один человек может внести в общее дело, помогая тысячам и вдохновляя при этом миллионы людей», – отметил лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии «Аврора».
«Исключительные достижения героев «Авроры» – 2021 свидетельствуют об их непоколебимой готовности действовать, отвечая на нужды окружающих их людей. «Аврора» твердо верит в способность человечества улучшать и спасать жизни и разработала концепцию «благодарности в действии», описывающую человеческий дух, способный мотивировать нас на гуманитарную деятельность. Герои, которых мы чествуем сегодня, – это пример для подражания, который как никогда нужен миру», – сказала Маргерит Баранкитс, основательница Maison Shalom и больницы REMA и лауреат первой премии «Аврора».
На прошедшем мероприятии Гуманитарная инициатива «Аврора» также официально объявила об открытии приема номинаций на премию «Аврора» – 2022 и призвала всех выдвигать вдохновляющих кандидатов. Ранее в тот же день представители «Авроры» воздали дань памяти жертвам Геноцида армян, посетив церемонию возложения цветов к мемориалу Цицернакаберд в Ереване (Армения), посвященному пострадавшим во время первого геноцида XX века.