Կայացավ «Վտանգված ժառանգություն․ Արցախ» ցուցահանդեսը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 24-ին Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում տեղի ունեցավ «Վտանգված ժառանգություն․ Արցախ» ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը, որը կազմակերպվել է ԱԳՆ-ին կից գործող Մշակութային դիվանագիտության հանձնաժողովի կողմից։
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Անվտանգության խորհրդի և ՀՀ կառավարության անդամներ, Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր հայրեր, Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած օտարերկրյա բարձրաստիճան պատվիրակություններ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ և այլոք:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային, կրոնական ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Շուշիում տպագրված գրքեր, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր և գորգեր։
Մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ նշելով, որ 106 տարի առաջ տեղի ունեցած հայ բնակչության կանխամտածված Ցեղասպանությունը սկիզբ դրեց նաև մշակութային ցեղասպանության։ «2020 թվականին ՝ Հայոց ցեղասպանությունից 105 տարի անց, մենք կրկին առերեսվեցինք նույն տրամաբանությամբ և մեթոդներով ծրագրված և իրականացվող արհավիրքի: Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի ընթացքում և դրա հետևանքով հայ ժողովրդի մի հատվածը հայտնվեց բնաջնջման, հայրենազրկման, իսկ նրա մշակութային ժառանգությունը՝ ամբողջական ոչնչացման վտանգի առջև:
Ուստի, այսօր մեզ համար խիստ հրատապ է դարձել Արցախում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հազարավոր մշակութային, այդ թվում՝ կրոնական հուշարձանները փրկելու խնդիրը, մանավանդ՝ որ արդեն կան ադրբեջանական զինուժի կողմից թիրախավորված մշակութային կոթողներ, ինչպես օրինակ` Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին և Կանաչ ժամը»։

Состоялась выставка «Арцах: наследие под угрозой» (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал в мэрии Еревана на церемонии открытия выставки «Арцах: наследие под угрозой».
В мероприятии также приняли участие спикер Национального собрания Арарат Мирзоян, председатель Сената Франции Жерар Ларше, министр иностранных дел Ара Айвазян, мэр Еревана Айк Марутян, а также представители международных делегаций, посетивших Ереван с визитом. по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
Выставка «Арцах: Наследие под угрозой» представляет более 120 фотографий, представляющих историческое и культурное наследие Арцаха, первые книги, изданные в Шуши, рукописи и ковры, созданные в Арцахе.
На выставке также представлены фотографии из архива Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Фонда изучения армянской архитектуры, архива памятника Самвела Карапетяна и Матенадарана имени Месропа Маштоца.
Выставка сопровождается короткими видеороликами о нескольких исчезающих ценностях: Дадиванк, Цицернаванк, Церковь Газанчецоц, Тигранакерт, монастырь Катаро, а также Гандзасар и Майраберд.
Выставка «Арцах: наследие под угрозой» была организована в рамках Комитета культурной дипломатии МИД РА. Она будет открыта до 2 мая.