Թիմ Լոութենը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծ կներկայացնի Բրիտանիայի խորհրդարանին (տեսանյութ)
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Թիմ Լոութենը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծ է պատրաստել, որը խորհրդարանին է ներկայացվելու մայիսին: Այս մասին նա հայտնել է «Արմենպրես»-ին տրամադրած տեսաուղերձում՝ հույս հայտնելով, որ օրինագիծը աջակցություն կստանա խորհրդարանի երկու պալատներում:
«Ապրիլի 24-ին հազարավոր հայեր ծաղիկներ կխոնարհեն Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի անմար կրակի շուրջ՝ ի թիվս ողջ աշխարհում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին կազմակերպվող բազմաթիվ միջոցառումների: Այս տարի, սակայն, էմոցիոնալ զգացմունքները՝ կապված օրվա խորհրդի հետ, շատ ավելի ուժեղ են, քանի որ ցավը նախորդ տարվա Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո, որում կարևոր դերակատարում ուներ թուրքական կողմը, չափազանց թարմ է»,- նշել է Լոութենը:
Նա ափսոսանք է հայտնել, որ չի կարողանալու այս տարի ոգեկոչման արարողություններին ներկա գտնվել Երևանում, սակայն ընդգծել է, որ իր հարգանքի տուրքը կմատուցի Լոնդոնում՝ տեղի հայկական համայնքի կողմից կազմակերպվելիք միջոցառմանը:
«Ողբերգական խորհրդանիշն այն է, որ 2020 թվականին ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղ տեղի ունեցավ ճիշտ նույն օրը, ինչ 100 տարի առաջ թուրքերը ներխուժել էին նորանկախ Հայաստան: Պատմությունը կարևոր է»,- ընդգծել է Լոութեն:
Նա հիշեցրել է, որ 1915 թվականի մայիսին Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի կառավարությունները համատեղ հռչակագիր հրապարակեցին՝ կոտորածներն անվանելով «հանցանք ընդդեմ մարդկության և քաղաքակրթության», ինչը նման բարձր մակարդակով արված առաջին նմանօրինակ հայտարարությունն էր: «1916 թվականին, երկու հիասքանչ բրիտանացի պատմաբանների և դիվանագետների՝ Ջեյմս Բրայսի և Առնոլդ Թըյնբիի ջանքերով Բրիտանիայի կառավարության կողմից հրապարակվեց Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայությունները՝ «Հայերի նկատմամբ վերաբերմունքն Օսմանյան կայսրությունում, 1915-1916» վերնագրով, որը համարվում է Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստաթղթերի ու վկայությունների ամենանշանակալի հավաքածուներից մեկը:
Եվ չնայած այս ամենին ու շատ ուրիշ փաստերի, Բրիտանական կառավարությունը դեռևս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Հավատացած եմ, որ ի վերջո ժամանակն է, որ մեր կառավարությունը ճանաչի հարյուրամյա պատմություն ունեցող բռնությունը, որի ընթացքում ժամանակակից աշխարհում առաջին ցեղասպանության ժամանակ օսմանցիների կողմից սպանվեցին 1.5 մլն հայեր: Մենք Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում շարունակելու ենք լոբբիստական գործունեությունն այս ուղղությամբ»,- հայտարարել է Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ այդ ճանապարհով, միանալով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած մյուս երկրներին, Միացյալ Թագավորությունն ի ցույց կդնի «Համաշխարհային Բրիտանիայի առաքելությունը՝ որպես մեր օրերի աշխարհում ուժ հանուն բարօրության»,- նշել է նա՝ հիշատակի այս օրն իր համերաշխությունը հայտնելով Հայաստանին և հայ ժողովրդին:

Тим Лутен представит законопроект о признании Геноцида армян в Британский парламент (видео)
Тим Лутен, председатель группы дружбы Великобритания-Армения в британском парламенте, подготовил законопроект о признании Геноцида армян, который будет внесен в парламент в мае. Об этом он заявил в видеообращении Арменпресс, выразив надежду, что законопроект будет поддержан в обеих палатах парламента.
«24 апреля тысячи армян возложат цветы к Вечному огню Мемориала Геноцида армян в Ереване, а также во всем мире пройдут многочисленные мероприятия, посвященные годовщине Геноцида армян. «Однако в этом году эмоциональные чувства, связанные с заседанием совета дня, намного сильнее, поскольку боль после прошлогодней войны в Нагорном Карабахе, в которой турецкая сторона сыграла значительную роль, очень свежа», - сказал Лютен.
Он выразил сожаление, что не сможет присутствовать на церемонии поминовения в Ереване в этом году, но подчеркнул, что выразит свое почтение мероприятию, которое будет организовано местной армянской общиной в Лондоне.
«Трагическим символом является то, что вторжение в Нагорный Карабах в 2020 году произошло точно в тот же день, когда турки вторглись в новую независимую Армению 100 лет назад. «История важна, - сказал Луте.
Он напомнил, что в мае 1915 года правительства Великобритании, Франции и России выступили с совместным заявлением, в котором массовые убийства были названы «преступлением против человечества и цивилизации», что стало первым заявлением такого уровня. «В 1916 году усилиями двух блестящих британских историков и дипломатов, Джеймса Брайса и Арнольда Тейнби, британское правительство опубликовало свидетельства очевидцев Геноцида армян под названием« Отношение к армянам в Османской империи, 1915-1916 годы ».
И несмотря на все это и многие другие факты, британское правительство до сих пор не признало Геноцид армян. Я считаю, что нашему правительству, наконец, пора признать многовековое насилие, в результате которого османы убили 1,5 миллиона армян во время первого геноцида в современном мире. Мы продолжим лоббирование в парламенте Великобритании в этом отношении », - сказал председатель группы дружбы Великобритания-Армения.
Он выразил уверенность, что таким образом, присоединившись к другим странам, признавшим Геноцид армян, Соединенное Королевство продемонстрирует «миссию Великобритании как силы добра в современном мире», - сказал он, выразив солидарность с Арменией и армянским народом. в этот день памяти.