8D82092B-27E0-4813-B94C-67A117565B99_w1023_r1_s
ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, սենատոր Էդվարդ Մարքին հանդես է եկել հայտարարությամբ, երբ հայտնի է դարձել, որ Բայդենի վարչակազմը պատրաստվում է պաշտոնապես ճանաչել հայերի դեմ մեկ դար առաջ իրագործված ոճրագործությունը որպես ցեղասպանություն:
«Արդեն վաղուց ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչի հայ ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործությունները որպես ցեղասպանություն», - գրել է սենատոր Մարքին: «Ես ողջունում եմ Բայդենի վարչակազմին այն քայլի համար, որի մասին շատերն են խոստացել, բայց ոչ մեկը չի կատարել տրված խոստումը: 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին մոտենալիս, մենք ոչ միայն հիշում ենք 1.5 միլիոն հայերին, ովքեր կորցրեցին իրենց կյանքը, այլեւ պատմության մեջ նոր դարաշրջան ենք սկսում, երբ ԱՄՆ-ը պաշտոնապես ճանաչում է նրանց նկատմամբ իրագործված ոճրագործությունները:
«Ես և իմ գործընկերներից շատերը տարիներ շարունակ կոչ ենք անում Միացյալ Նահանգներին ճանաչել այն և հաստատապես դիրքավորել մեզ պատմության արդար կողմում: «Այլևս երբեք» արտահայտությանը համապատասխանելու ձգտման միակ միջոցը անցյալը ազնվորեն և բացահայտ կերպով ընդունելն է: Բայդենի վարչակազմը իրավացիորեն մարդու իրավունքները դրել է ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության կենտրոնում, և այս քայլը կարևոր ուղերձ կհանդիսանա հղված ամբողջ աշխարհին, նրանց, որոնք կարծում են, թե կարող են առանց պատասխանատվություն կրելու կատարել հանցագործություններ: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում ամերիկահայ համայնքին `ճանաչման համար տասնամյակներ շարունակ մղած պայքարի համար, և ես կշարունակեմ նրանց կողքին լինել, քանի որ ձգտում ենք բուժել անցյալի վերքերը: Միասին մենք կարող ենք հաղորդել դրական լիցք, դնել ապագայի նկատմամբ հույսի հիմքեր մի երկրի` Հայաստանի համար, որին հարգում և պատվում են նրա դաշնակիցներն ու բարեկամները», ասված է սենատոր Մարքիի ուղերձում:
2021 թ. մարտի 19-ին սենատոր Մարքին սենատոր Բոբ Մենենդեսի եւ 35 այլ սենատորների հետ միասին ստորրագրել էին մի նամակ, որով կոչ է արվում նախագահ Բայդենին դառնալ ԱՄՆ-ի առաջին նախագահը, որը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:

8D82092B-27E0-4813-B94C-67A117565B99_w1023_r1_s
Член комиссии по внешним отношениям Сената, сенатор Эдвард Марки выступил с заявлением в связи с муссируемыми слухами, согласно которым администрация президента Байдена собирается совершенное столетие назад преступление против армян признать официально геноцидом. Как сообщает «Голос Америки», сенатор Эдвард Марки приветствует этот шаг администрации Байдена, который многие обещали сделать, но не сдержали слова.
«Уже давно настало время, чтобы США официально признали преступления, совершенные против армянского народа как геноцид», - сказал он. «Я приветствую администрацию Байдена за шаг, который многие обещали, но никто не сдержал своего слова. По мере приближения 106-й годовщины первого геноцида 20-го века мы не только вспоминаем о 1,5 миллионе погибших армян, но и вступаем в новую эру в истории, когда Соединенные Штаты официально признают зверства, совершенные против них», - отметил Эдвард Марки.
Сенатор подчеркнул, что он и многие его коллеги годами призывали Соединенные Штаты признать геноцид, твердо отстаивать историческую  правду. По его словам, единственный способ добиться выражения «никогда больше» - это честно и открыто принять прошлое. По словам сенатора, администрация Байдена справедливо поставила права человека в центр внешней политики США, и этот шаг станет сигналом для тех, кто считает, что они могут безответственно совершать преступления.
«Я благодарен армянской общине Америки за их многолетнюю борьбу за признание. Я буду и впредь поддерживать их, пока мы будем стараться залечивать раны прошлого. Вместе мы сможем дать положительный импульс, заложить основу для надежды на будущее страны - Армении, которую уважают и чествуют ее союзники и друзья», - сказал сенатор Марки.
19 марта 2021 г.  сенатор Марк вместе с сенатором Бобом Менендесом и 35 другими сенаторами подписали письмо, в котором призвали президента Байдена стать первым президентом США, официально признавшим Геноцид армян.