17 անիվավոր տրակտորներ և 2 ՈւԱԶ ավտոմեքենա է տրամադրվել Հայաստանի 8 մարզի սպառողական կոոպերատիվներին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության՝ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» երկրորդ (ՀԳՌԿՄ2) ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 8 մարզի «Արոտօգտագործողների միավորում» սպառողական կոոպերատիվներին տրամադրվել են թվով 13 անիվավոր տրակտորներ և 2 ՈՒԱԶ ավտոմեքենա։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կոոպերատիվներին նախատեսվում է հանձնել ևս 4 անիվավոր  տրակտոր։
Տրակտորների հանձնման միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և ՀԳՌԿՄ2 ծրագրի ղեկավար Դավիթ Մեջլումյանը։
Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը գոհունակությամբ նշել է, որ տրամադրվող գյուղտեխնիկան անմիջապես կարող է անցնել գյուղատնտեսական գարնանային աշխատանքներին և դա կնպաստի գյուղատնտեսության  արդյունավետության բարձրացմանը։ «Տրակտորների տրամադրումն ընդհանուր ծրագրի միայն մի մասն է կազմում, քանի որ  ՀՀ բոլոր մարզերում իրականացվում են  նաև ջրարբիացման համակարգերի ներդրման ծրագրեր, որոնք միտված են օգտագործելի դարձնել Հայաստանի արոտավայրերը», - հավելել է փոխնախարարը։
ՀԳՌԿՄ2 ծրագրի ղեկավար Դավիթ Մեջլումյանը, ներկայացնելով ծրագիրն՝ ընդգծել է, որ «Արոտօգտագործողների միավորում» սպառողական կոոպերատիվներին  տրամադրվում է անհրաժեշտ գյուղատնտեսական տեխնիկա՝ համայնքներում կենդանիների կերապահովման, ինչպես նաև կերային բազայի մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Ներդրումներն իրականացվում են Կառավարության և կոոպերատիվի կողմից, համապատասխանաբար 80 % և 20% համամասնությամբ։
Միջոցառմանը ներկա Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքի Այգուտ գյուղի գյուղապետ Մխիթար Կարապետյանը համայնքի հողօգտագործողների անունից  շնորհակալություն է  հայտնել տրամադրվող տեխնիկայի համար, նշելով, որ համայնքն այս ծրագրի շրջանակում արդեն 5-րդ տրակտորն է ստանում, ինչը կնպաստի մի շարք գյուղատնտեսական աշխատանքներում խնդիրների լուծմանը։

17 колесных тракторов и 2 автомобиля УАЗ были предоставлены потребительским кооперативами 8 областей Армении
В рамках второй программы «Управление сельскохозяйственными ресурсами и конкурентоспособность», реализуемой Министерством экономики Республики Армения при содействии Всемирного банка потребительским кооперативам «Объединения пользователей пастбищ» 8 регионов Армении были переданы  13 колесных тракторов и 2 автомобиля УАЗ.
На следующей неделе кооперативам планируется передать еще 4 колесных трактора.
В церемонии передачи техники участие приняли замминистра экономики Арман Ходжоян и руководитель программы «Управление сельскохозяйственными ресурсами и конкурентоспособность» Давид Меджлумян.
Заместитель министра Арман Ходжоян с удовлетворением отметил, что предоставленную сельхозтехнику можно сразу же задействовать для весенних сельскохозяйственных работ, что будет способствовать повышению эффективности сельского хозяйства. «Поставка тракторов - это только часть общей программы, во всех регионах Армении уже реализуются программы по внедрению ирригационных систем, которые направлены на то, чтобы сделать пастбища Армении пригодными для использования», - добавил он.
Руководитель программы Давид Меджлумян, представляя программу, подчеркнул, что потребительским кооперативам «Объединения пользователей пастбищ» предоставляется необходимая сельскохозяйственная техника с целью обеспечения кормов для животных в самих общинах, а также повышения уровня кормовой базы.
Присутствующий на мероприятии староста села Айгут общины Чамбарак Гегаркуникской области Мхитар Карапетян от имени землепользователей выразил благодарность за предоставленную технику, отметив, что община в рамках этой программы получает уже пятый трактор, что будет способствовать решению задач в ряде сельскохозяйственных работ.