Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել մի շարք երկրների և միջազգային կառույցների ղեկավարների
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի նախօրեին Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել երկու տասնյակից ավելի երկրների, միջազգային կառույցների ղեկավարների, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Գերմանիայի, Իտալիայի, Արգենտինայի, Լիբանանի, Հունաստանի նախագահներին, Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին, Նիդերլանդների, Բելգիայի, Շվեդիայի թագավորներին և այլոց:
Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել նախագահներին, խորհրդարաններին, հասարակական, հոգևոր, գիտական ու ակադեմիական շրջանակներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը տարբեր ձևաչափերով ճանաչելու, դատապարտելու, ինչպես նաև հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության համար:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հղած նամակում նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը, Երևանում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արարողությանը Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությունը, Ձեր հրամանագրով ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հայտարարելը ևս մեկ անգամ ընդգծում են Ֆրանսիայի հետևողականությունը և հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին»:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված նամակում նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում Ռուսաստանի և անձամբ Ձեր ջանքերը: Ցեղասպանության ճանաչումը, ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր ճանաչող հռչակագիրը, Պետական դումայի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արարողությանը Ձեր մասնակցությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում են Ռուսաստանի հետևողականությունը և հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին»:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին հղած նամակում նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել 2019թ. ԱՄՆ կոնգրեսի զույգ պալատների որոշումը և մասնավորապես նշել. «Հայաստանում մեծ գոհունակությամբ ընդունեցինք 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, որին հաջորդեց ԱՄՆ Սենատի միաձայն որոշումը»: Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նշանակում է ճանաչել մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունը. «Մենք համոզված ենք, որ ցեղասպանությունների ու ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման գործիքներից մեկը դրանց ճանաչումն ու դատապարտումն է:
Ակնկալում ենք, որ Դուք կվերահաստատեք պատմական արդարությունն առաջ մղելու և և նոր ցեղասպանությունները կանխելու՝ Ձեր հանձնառությունը»:
Նամակներում Հայաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործընթացը կնպաստի ցեղասպանության՝ որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության կանխարգելմանն ու անպատժելիության վերացմանն ամբողջ աշխարհում:

Армен Саркисян направил письма главам ряда государств и руководителям международных структур
В преддверии 106-й годовщины Геноцида армян президент Республики Армения Армен Саркисян направил письма главам более двух десятков стран и руководителям международных структур, в частности, президентам Франции, России, Соединенных Штатов Америки, Германии, Италии, Аргентины, Ливана, Греции, Его Святейшеству Папе Римскому Франциску, королям Нидерландов, Бельгии, Швеции и др.
Президент Саркисян выразил свою признательность президентам, парламентам, общественным, духовным, научным и академическим кругам за признание и осуждение Геноцида армян в различных форматах, а также за солидарность, проявленную армянскому народу.
В письме президенту Франции Эммануэлю Макрону президент Саркисян, в частности, отметил: «Признание Геноцида армян, участие президента Франции в церемонии, посвященной 100-летию Геноцида армян в Ереване, объявление Вашим указом 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян еще раз подчеркивают последовательность и приверженность Франции общечеловеческим ценностям».
В письме президенту России Владимиру Путину президент Саркисян, в частности, отметил: «Признание Геноцида армян, декларация, признающая 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян, заявление Государственной Думы в связи со 100-летием Геноцида армян, Ваше участие в церемонии, посвященной 100-летию Геноцида армян, еще раз подчеркивают последовательность и приверженность России общечеловеческим ценностям».
В письме, направленном президенту США Джо Байдену, президент Саркисян высоко оценил решение обеих палат Конгресса США 2019 г. и, в частности, отметил: «В Армении с большим удовлетворением встретили принятие в 2019 году Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян, после чего последовало и единогласное решение Сената США».
По словам президента Армении, признание Геноцида армян означает признание преступления против человечества. «Мы убеждены, что одним из инструментов предотвращения геноцидов и геноцидальной политики является их признание и осуждение.
Надеемся, что Вы подтвердите свою приверженность продвижению исторической справедливости и предотвращению новых геноцидов».
В своих письмах президент Армении выразил уверенность, что процесс международного признания и осуждения Геноцида армян будет способствовать предотвращению геноцида как направленного против человечества преступления и устранению безнаказанности.