Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
Ապրիլի 21-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել տնտեսության և կառավարման ոլորտներում ԵՄ-ի ցուցաբերած շարունակական ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության համար, ինչպես նաև ընդգծել մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած «Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի դերը հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Խոսելով  տնտեսական միջնաժամկետ վերականգնման և զարգացման ծրագրերի մասին՝ փոխվարչապետն ասել է, որ դրանք պետք է խթանեն երկրի մրցունակությունը՝ նորարարական, տեխնոլոգիական և կայուն զարգացման արդյունավետ մեխանիզմներ ստեղծելով:
Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում կողմերը անդրադարձել են երեք խոշոր ուղղությունների՝ հանրային կառավարման ոլորտի բարեփոխումներին, թվայնացման և նորարարության հարցերին: Հանրային կառավարման բարեփոխումները դիտելով որպես կառավարության առաջնահերթություն՝ Տիգրան Ավինյանը կարևորել է այս ուղղությամբ ԵՄ-ի հետ սերտ աշխատանքը:
Անդրադառնալով թվայնացման գործընթացին՝ նա հայտնել է, որ կառավարությունը պետական ծառայությունների մատուցման միասնական համակարգի ներդրման հարցում էական առաջընթաց ունի: Ռազմավարական պլանավորման, ծառայությունների մատուցման, քաղաքացիական ծառայության և պետական ինստիտուտներում հիմնարար փոփոխությունների հարցում փոխվարչապետը կարևոր պայման է համարել նորարարությունն ու ստեղծարարությունը:
Հանդիպման օրակարգում էին երկկողմ համագործակցությամբ ենթակառուցվածքների զարգացման և արդիականացման հարցերը: Այս համատեքստում փոխվարչապետը առանձնացրել է հանրային տրանսպորտի համակարգի, ճանապարհների բարեկարգման և ավիացիոն անվտանգության ոլորտները:
Անդրադարձ է կատարվել համագործակցությանը Էներգետիկ անվտանգության ու վերականգնվող էներգիայի բնագավառներում: Կարևորվել է կլիմայի փոփոխության մարտահրավերին արդյունավետ դիմակայելու և առկա ռեսուրսների կենտրոնացման ու ճիշտ կառավարման համար քաղաքականության մշակումը: Քննարկվել են նաև «պարտք՝ կլիմայի դիմաց» նորարարական ֆինանսական փոխանակման մեխանիզմի շրջանակներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության հեռանկարները:

Вице-премьер Тигран Авинян принял главу делегации
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 21 апреля принял руководителя делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин.
Вице-премьер выразил благодарность за продолжающуюся финансовую и техническую помощь, оказываемую ЕС в области экономики и управления, а также подчеркнул роль вступившего в силу 1 марта Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС в дальнейшем развитии отношений.
Говоря о среднесрочных программах восстановления и развития экономики, вице-премьер сказал, что они должны повысить конкурентоспособность страны за счет создания инновационных, технологических и эффективных механизмов устойчивого развития.
В рамках сотрудничества Армения-ЕС стороны затронули три основных направления: реформы в сфере общественного управления, цифровизацию и инновации. Назвав реформу общественного управления приоритетной задачей правительства, Тигран Авинян подчеркнул важность тесного сотрудничества с ЕС в этом направлении. Коснувшись процесса цифровизации, он сообщил, что правительство добилось значительного прогресса во внедрении единой системы предоставления госуслуг. Вице-премьер назвал инновации и креативность необходимыми условиями для достижения фундаментальных изменений в вопросах стратегического планирования, предоставления услуг, государственных институтов и гражданской службы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития и модернизации инфраструктуры в рамках двустороннего сотрудничества. В этом контексте вице-премьер выделил сферы общественного транспорта, благоустройства дорог и авиационной безопасности.
Было затронуто сотрудничество в области энергетической безопасности и возобновляемых источников энергии. Была подчеркнута важность разработки политику по эффективному противодействию климатическим изменениям, сосредоточению и надлежащему управлению доступных ресурсов. Были обсуждены также перспективы сотрудничества с ЕС в рамках инновационного механизма “обмена долгов на климат”.