Untitled collage (3)
ՄԻՊ-ը վճռականորեն հրավիրում է միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն Ալիեւի ցեղասպան ու ֆաշիստական բնույթի հայտարարություններին
Արման Թաթոյանը հայտարարություն է կատարել ֆեյսբուքում․
Ադրբեջանի նախագահը 2021թ. ապրիլի 20-ին ադրբեջանական գլխավոր հեռուստաընկերությանը (Azərbaycan Televiziyası) տված հարցազրույցով Հայաստանի ողջ բնակչության մասին խոսել է ուժի, պատերազմի բացահայտ սպառնալիքներով:
Նկատի ունենալով Հայաստանի ինքնիշխան Հանրապետության տարածքը՝ նա խոսել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու և Հայաստանի բնակչության դուրս շպրտելու մասին՝ անկախ Հայաստանի կամքից: Ադրբեջանի նախագահը նաև նշել է. «Բոլոր ուժերը մոբիլիզացված են ծրագիրն իրագործելու համար: Այսպիսով, 101 տարի անց ադրբեջանական ժողովուրդը վերադառնում է գրավված Զանգեզուր»:
Դրանից առաջ էլ՝ 2021թ. ապրիլի 12-ի և 13-ի ելույթներով Ադրբեջանի նախագահը բացահայտ նշում է, որ Հայաստանում ու Արցախում ապրող սովորական մարդիկ, ողջ հայ ժողովուրդն ունեն հոգեբանական խեղումներ, թույնով են լցված, անհասկացող են, վայրենի են, մեծամիտ են, չունեն բարոյականություն և այլն: Փոխարենը՝ ի ցույց է դնում, իր կարծիքով, Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները, նրանց հայ ժողովրդի հետ համեմատությամբ համարում դասով, բարոյականությամբ ու հոգեբանությանբ առավել բարձր:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 20-ի հարցազրույցը ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է, այն պարունակում է միջազգային իրավունքով բարցարձակ արգելված՝ Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված ահաբեկումներ են: Այս ամենն իրականացվում է պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղմամբ՝ ներկայացնելով Զանգեզուրը իբր ադրբեջանական պատմական տարածք:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Ադրբեջանի նախագահը 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հատկապես է անում հայտարարություններ, որոնք ֆաշիստական քաղաքականության վկայություն են:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահն այս կերպ պետական բարձրագույն մակարդակով զարգացնում է էթնիկ ատելություն, այսինքն՝ հայատյացություն ու իրականացնում թշնամանքի հրապարակային քարոզ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի մասնագիտական ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ ադրբեջանական նման պետական քաղաքականությունն է ընկած պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունների, կենդանի մարդկանց գլխատումների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների հիմքում:
Այս օրերրին Մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացնում ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքներում: Աշխատանքների արդյունքները հաստատում են, որ բնակիչներըբողոքներ են ներկայացրել, որ ադրբեջանական զինվորականները կրակում են խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ, բացահայտ ահաբեկում խաղաղ բնակիչների ու երեխաներին՝ անգամ ձեռքով համապատասխան նշաններ անելով:
Հաայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը վճռականորեն է հրավիրում միջազգային, հատկապես՝ մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպությունների ուշադրությունն այս ցեղասպան ու ֆաշիստական բնույթի հայտարարություններին:
Միջազգային կառույցները պարտավոր են հաշվի առնել, որ նրանց լռությունն էր, որ պատերազմի ընթացքում նպաստեց ադրբեջանական ավելի մեծ դաժանությունների, իրավունքների անհավանական կոպիտ խախտումների: Դա է նաև պատճառը, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից արվում են նման բացարձակ ագրեսիվ, միջազգային իրավունքի հիմքերը խարխլող հայտարարություններ:
Անհրաժեշտ է վճռական, իրական արդյունք ապահովող միջոցներով կանխել ադրբեջանական ցեղասպան ու ֆաշիստական քաղաքականությունը, հայատյացության ու թշնամանքի պետական քարոզը՝ բացառելու համար իրավունքների նոր խախտումներ, նոր պատերազմական հանցագործություններ ապագայում:

Омбудсмен настоятельно привлекает внимание международных организаций к заявлениям Алиева геноцидального и фашистского характера
Поддержи А1+!Защитник прав человека в Армении Арман Татоян обратился к заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева, который говорил обо всем населении Армении, явно угрожая применением силы.
«Президент Азербайджана 20 апреля 2021 г. в интервью главному азербайджанскому телеканалу (Azərbaycan Televiziyası) о всем населении Армении говорил с открытыми угрозами применения силы и войны.
Говоря о территории суверенной Республики Армения, он заявил о создании так называемого “зангезурского коридора” и изгнании оттуда населения Армении, независимо от воли Армении. Президент Азербайджана также отметил. “На реализацию программы мобилизованы все силы. Таким образом, 101 год спустя азербайджанский народ возвращается в оккупированный Зангезур”.
До этого в своих выступлениях 12-13 апреля 2021 года президент Азербайджана открыто заявлял, что люди, живущие в Армении и в Арцахе, и весь армянский народ имеют психологические расстройства. Они наполнены ядом, они непонятны, высокомерны, они дикари без морали и т. д. В противовес этому он, по его мнению, ставил преимущества азербайджанского народа, считая его выше армянского народа по классу, морали и психологии.
Очевидно, что интервью президента Азербайджана 20 апреля является еще одним доказательством политики геноцида, оно несет в себе стремление запугать все население Армении, что строго запрещено международным правом. Все это делается путем откровенного искажения исторических фактов, представляя Зангезур как историческую территорию Азербайджана.
Защитник прав человека Армении заявляет, что президент Азербайджана делает заявления, свидетельствующие о фашистской политике, особенно после войны 2020 года.
Очевидно, что таким образом президент Азербайджана разжигает межнациональную рознь на высшем государственном уровне, то есть ненависть к армянам, и проводит публичную пропаганду вражды.
Профессиональные исследования офиса Защитника прав человека Республики Армения подтверждают, что именно такая политика Азербайджана стала причиной зверств, обезглавливания, пыток и других военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами против мирных жителей и военнослужащих во время войны и после нее.
В эти дни Защитник прав человека проводит ознакомительную работу в общинах Сюникской области Республики Армения. Результаты работы подтверждают, что азербайджанские военные обстреливают мирные населенные пункты, открыто запугивая мирных жителей и детей, и даже делая руками соответствующие знаки.
Защитник прав человека Армении настоятельно привлекает внимание международных организаций, особенно тех, которые занимаются правами человека, на эти геноцидальные и фашистские проявления.
Международные организации должны учитывать, что именно их молчание способствовало зверствам Азербайджана во время войны, невероятно грубым нарушениям прав человека. Именно поэтому президент Азербайджана делает столь агрессивные заявления, подрывающие основы международного права.
Необходимо решительными, реальными средствами, ориентированными на результат, предотвратить геноцидальную фашистскую политику Азербайджана, государственную пропаганду ненависти и вражды к армянам, чтобы в будущем исключить новые нарушения прав и новые военные преступления».