Պետք է թողնել, որ բոլոր հայ ռազմագերիները տուն գնան. ԵԽԽՎ-ի ավստրիացի պատվիրակի կոչը Ադրբեջանին (տեսանյութ)
«Ես ուզում եմ կոչով դիմել Ադրբեջանին՝ եկեք չսակարկենք այն մասին, թե հայ զինծառայողները գերության մեջ հայտնվել են համաձայնագրի ստորագրումից առաջ , թե հետո։ Նրանց պարզապես պետք է թողնել տուն գնան»,- Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարեց ավստրիացի պատվիրակ Շտեֆան Շենախը։
«Եկեք չսակարկենք, հայ զինծառայողները գերության մեջ հայտնվել են համաձայնագրի ստորագրումից առաջ, թե հետո։ Կա հայտարարություն զինվորական հանցագործությունների մասին։ Դրանով պետք է զբաղվեն միջազգային մարմինները , որոնք պետք է հետաքննեն նման  հանցագործությունները։
Դրանով կոնֆլիտի կողմերը չպետք է զբաղվեն, պարզապես պետք է թողնել, որ բոլորը տուն գնան տուն։ Այս իրավիճակում, նախ և առաջ պետք է հաշտություն և հարգանք։ Եկեք վերջ դնենք պատերազմին։

Нужно вернуть всех армянских военнопленных домой: Призыв австрийского депутата ПАСЕ к Азербайджану (видео)
Парламентская ассамблея Совета Европы обсуждает вопрос возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. В своем выступлении депутат Стефан Шеннах отметил, что сегодня он выступает не как содокладчик по Азербайджану, а как депутат ПАСЕ.
«Мы должны использовать этот форум для урегулирования конфликтов и достижения мира. В Азербайджане все еще есть пропавшие без вести, большое количество военнослужащих все еще находятся в плену в Азербайджане. Об этом необходимо говорить четко и со всей серьезностью», - сказал он.
Шеннах добавил, что во время войны погибло много мирных жителей, и важно с уважением относиться к противнику и идти к миру. «Прошу, призываю Азербайджан, давайте не будем заниматься торгами, были ли военнослужащие взяты в плен до или после войны. Их нужно вернуть домой», - сказал депутат ПАСЕ.