176059997_5342867422451608_2902584947791815272_n
ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հրապարակել է ԵԽԽՎ-ում ունեցած իր ելույթը: Այն ներկայացնում ենք ստորև․
2021թ. ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող 1 ժամանոց ռեպորտաժով ներկայացվել է Բաքվում բացված թանգարանը, որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին: Այս ահաբեկչական ցուցադրության մեջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես էր գալիս զինվորական համազգեստով` հպարտորեն շրջելով և ցուցադրելով թանգարանում տեղ գտած հայկական զինտեխնիկան և հայ զինվորներին ծաղրող իրական չափերի մոմե մանեկենները:
Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» կենտրոնական մասը զոհված և գերեվարված հայ զինվորների սաղավարտներից պատրաստված երկար արահետն էր:
Այս ամենը տեղի է ունեցել ոչ թե անհայտ մի պետությունում, այլ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններից մեկում` Ադրբեջանում: Հիշեցնեմ, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որը շարունակում է ապօրինի պահել ավելի քան 200 հայ ռազմագերիների ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց:
Խնդրում եմ մի րոպե հատկացրեք և նայեք իմ ձեռքում գտնվող լուսանկարներին: Դրանք անցյալից լուսանկարներ չեն, այլ մեր օրերում արված նկարներ, երբ ժամանակակից բռնապետը նորմալ է համարում մարդկանց շղթայելը և մարդկային նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները ներկայացնելը որպես բնականոն վերաբերմունք ռազմագերիների նկատմամբ:
Լուսանկարներից մեկում ադրբեջանցի երեխան խաղում է, հայ զինվորի ռասիստական մուլյաժի հետ, ով, հավանաբար, խոշտանգվել է Ադրբեջանի բանտում:
Այս նկարներն ի ցույց են դնում այն, որ Ադրբեջանում հայերի և Հայաստանի հանդեմ համակարգային ռասայական ատելություն է տիրում։ Այս պուրակ այցելելու համար հերթեր են գոյանում, ինչը զզվելի է և պարզապես անընդունելի։
Այս գործողությամբ Ալիևը միացավ այնպիսի բռնապետերի ցուցակին, ինչպիսիք են Հիտլերը և Սադամ Հուսեյնը:
Միևնույն ժամանակ այն, ինչ այժմ կատարվում է Ադրբեջանում, ինձ հիշեցրեց Իրաքը՝ 1980-ականների վերջին, երբ մեկ այլ բռնապետ օգտագործեց պատերազմի դաշտից հավաքված սպանված իրանական հինգ հազար զինվորների սաղավարտ ՝ ավարտին հասցնելու համար այն հուշարձանը, որը նա անվանել էր «հաղթանակի կամար»: Այդ մարդը Սադդամ Հուսեյնն էր:
Հուսեյնի նման, Ալիևը կարծում է, որ հենց դա է իրեն օգնելու փառաբանել «իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գործելաոճը որդեգրած բանակը: Նկատեմ ևս մեկ նմանություն այս երկու բռնակալների միջև. Հուսեյնի նման, Ալիևը ևս չի վերադարձնում ռազմագերիներին:
Այս պուրակը հստակ ի ցույց է դնում Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ էությունը և նրանց իրական դեմքը. նրանք խթանում են ռասայական ատելությունը, համարում են, որ դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումների ցուցադրությունը հաջորդ սերունդներին և ամբողջ աշխարհին բնականոն երեւույթ է։
Պատմությունն ապացուցել է` եթե անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկվում ժամանակին բռնապետերին և նրանց ագրեսիան կասեցնելու համար, այն սովորաբար դադարում է լինել տեղային խնդիր և տարածվում ամբողջ աշխարհում:
Ես կոչ եմ անում ձեզ ուշադրությանն արժանացնել այս իրադարձությունները և հուսով եմ, որ անհրաժեշտ և հրատապ միջոցներ կձեռնարկվեն Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտելու համար: Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակը» պետք է փակվի։

176059997_5342867422451608_2902584947791815272_n
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы и руководитель фракции «Просвещенная Армения» Национального Собрания Армении Эдмон Марукян отметил, что, открыв «парк» трофеев в Баку, президент Азербайджана Ильхам Алиев встал в один ряд а такими диктаторами, как Адольф Гитлер и Саддам Хусейн. Марукян сказал об этом в своем выступлении в ПАСЕ.
«12 апреля 2021 г. по азербайджанскому государственному телевидению в часовом репортаже был представлен музей, посвященный 44-дневной войне в Нагорном Карабахе. В этой террористической демонстрации президент Азербайджана Ильхам Алиев явился в военной форме, гордо расхаживая и демонстрируя экспонируемую в музее армянскую военную технику и карикатурные восковые модели армянских солдат в натуральную величину. Центральной частью так называемого «парка трофеев» была длинная тропа, проложенная из шлемов убитых, пленных армянских солдат», - сказал Марукян.
Депутат подчеркнул, что все это произошло не в каком-то неизвестном государстве, а в одном из государств-членов Совета Европы - Азербайджане.
«Напомню, что Азербайджан - это страна, которая продолжает незаконно удерживать более 200 армянских военнопленных и пленных мирных жителей. Пожалуйста, уделите минуту и посмотрите на эти фотографии, которые сейчас у меня в руках. Это не фотографии из прошлого, а снимки, сделанные в наши дни, когда современный диктатор считает нормальным заковать людей в цепи, представить унизительное обращение и пытки как нормальное обращение с военнопленными. На одной из фотографий азербайджанский ребенок играет с расистским муляжом армянского солдата, которого, вероятно, пытали в азербайджанской тюрьме», - сказал Эдмон Марукян.
Член армянской делегации в ПАСЕ отметил, что эти фотографии показывают, что в Азербайджане существует системная расовая ненависть армян к Армении.
«На посещение этого парка выстраиваются очереди, что отвратительно, просто недопустимо. При этом Алиев встал в один ряд с такими диктаторами, как Гитлер и Саддам Хусейн. В то же время то, что происходит в Азербайджане, сейчас напоминает мне Ирак в конце 1980-х, когда другой диктатор использовал шлемы 5000 убитых на поле боя иранских солдат, чтобы завершить то, что он назвал «аркой победы».
Этим человеком был Саддам Хусейн. Как и Хусейн, Алиев считает, что именно это поможет ему прославить армию, принявшую на вооружение поведение террористической организации «Исламское государство». Отмечу еще одно сходство между этими двумя диктаторами. Как и Хусейн, Алиев не возвращает военнопленных», - сказал Марукян.
По словам Эдмона Марукяна, этот парк наглядно демонстрирует агрессивный характер властей Азербайджана, их настоящее лицо.
«Они разжигают расовую ненависть, считают, что жестокое обращение и пытки - это естественное явление для следующих поколений, для всего мира. История доказала, что, если против диктаторов не будут приняты своевременные меры для прекращения их агрессии, это как правило перестает быть локальной проблемой и распространяется по всему миру. Призываю вас обратить внимание на эти события, надеюсь, что будут приняты срочные меры по осуждению действий Азербайджана. Так называемый «парк трофеев» должен быть закрыт», - заключил Эдмон Марукян.