Ստեփանակերտում ավելի քան 1000 բնակարան կշահագործվի. Արայիկ Հարությունյան
Ապրիլի 19-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այցելել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի շինարարական հրապարակներ, ծանոթացել նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման աշխատանքներին:
Նախագահը մասնակցել է Թումանյան փողոցի վրա նոր 157 բնակարանանոց շենքի հիմնարկեքին, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2 տարվա ընթացքում:
Նույն ժամկետում կավարտվեն Արցախ թաղամասում կառուցվող 191 բնակարանանոց համալիրի, Կնունյանցների փողոցում 70 բնակարանանոց շենքի, Վարդան Մամիկոնյան փողոցի վրա 171 բնակարան ունեցող բազմահարկի, Տիգրան Մեծ փողոցի վրա կառուցվելիք նոր թաղամասում՝ 218 բնակարանների շինարարությունը: Նախագահ Հարությունյանը քաղաքաշինության նախարարի, Ստեփանակերտի քաղաքապետի և շինարարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ տեղում քննարկել է աշխատանքների ընթացքին վերաբերող մի շարք հարցեր, տվել հանձնարարականներ՝ ուղղված աշխատանքները նախանշված ժամկետներում ավարտելուն:
«Մայրաքաղաքում իրականացվող բնակարանաշինական ծրագրերի հիմնական շահառուները տեղահանված Շուշի և Հադրութ քաղաքների բնակիչներն են, ինչպես նաև սոցիալական մի շարք խմբեր: Խնդիրը օր առաջ նրանց բնակարանով ապահովելն է»,- ասել է նախագահը:
Ստեփանակերտում բնակարանամուտի առաջին արարողությունները կլինեն մինչև տարեվերջ: Շինարարները նախագահ Հարությունյանին տեղեկացրել են, որ ամիսներ անց կհանձնեն Առաքելյան փողոցի վրա կառուցվող 29 բնակարանանոց շենքը, Թումանյան փողոցի վրա գտնվող 108 բնակարանանոց շենքն ու Սպայական թաղամասի հարևանությամբ կառուցվող 153 բնակարան ունեցող նոր թաղամասը:

В Степанакерте будет сдано в эксплуатацию более тысячи квартир: Араик Арутюнян
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 19 апреля посетил строительные площадки в Степанакерте, ознакомился с ходом строительства новых многоквартирных домов.
Арутюнян принял участие в церемонии закладки фундамента нового 157-квартирного дома на улице Туманяна, который планируется ввести в эксплуатацию в течение 2 лет.
В тот же период завершится строительство 191-квартирного строящегося комплекса в квартале Арцах, 70-квартирного дома на улице Кнунянц, 171-квартирного многоэтажного дома на улице Вардана Мамиконяна и 218 квартир в новом районе на улице Тиграна Меца.
Президент Арутюнян обсудил с министром градостроительства, мэром Степанакерта и представителями строительных компаний ряд вопросов, касающихся хода работ, и дал поручение завершить работы в срок.
«Основными бенефициарами жилищных проектов в столице являются вынужденные переселенцы из городов Шуши, Гадрут, а также ряд социальных групп. Задача - как можно скорее обеспечить их домами», - сказал президент.
Первые новоселья в Степанакерте пройдут до конца года. Строители проинформировали президента Арутюняна, что через несколько месяцев они передадут в эксплуатацию строящийся 29-квартирный дом на улице Аракеляна, 108-квартирный дом на улице Туманяна и новый строящийся 153-квартирный дом в районе Спаякан.