175970377_2924699567771153_2660602327020829405_n
Հանրապետությունում շարունակվում են արձանագրվել թունաքիմիկատներով թունավորումների դեպքեր, որոնք հիմնականում պայմանավորված են թունաքիմիկատների անզգույշ կիրառմամբ։
2020 թվականին 2019-ի համեմատ թունաքիմիկատներից թունավորման հիվանդացության ցուցանիշը նվազել է 1.3 անգամ (2019թ. գրանցվել էր 120, 2020թ.՝ 94 դեպք)։
Նախորդ տարի թունաքիմիկատներով թունավորումների գերակշիռ մասն արձանագրվել է անփութության՝ անհատական պաշտպանիչ միջոցների բացակայության, ոչ ճիշտ մակնշման և պահպանման պատճառով, ինչպես նաև ծնողների անուշադրության հետևանքով:
Թունավորումներից խուսափելու նպատակով ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը քաղաքացիներին ևս մեկ անգամ հորդորում է.
• թունաքիմիկատի օգտագործումից հետո ձեռքերը և դեմքը լվանալ օճառով՝ նախքան սնունդ ընդունելը, ծխելը կամ սանհանգույցից օգտվելը,
• լվանալ աղտոտված մաշկը և հագուստը առատ ջրով և օճառով,
• օգտագործել անհատական պաշտպանիչ միջոցներ թունաքիմիկատի հետ աշխատելիս (հատուկ հագուստ, դիմակ, ձեռնոց, ակնոց, երկարաճիթ կոշիկներ),
• լվանալ և պահել թունավոր նյութերով աղտոտված հագուստներն առօրյա հագուստներից առանձին,
• չպահել թունավոր նյութերը պարենային ապրանքների համար նախատեսված տարաներում,
• թունավոր նյութերը պահել գործարանային սրվակներում, հակառակ դեպքում, այդ նյութերի սրվակների վրա փակցնել նախազգուշացնող պիտակներ,

Как избежать отравления ядохимикатами
Поддержи А1+!В Армении продолжают регистрироваться случаи отравления ядохимикатами, которые в основном связаны с их неосторожным использованием.
Об этом сообщает Минздрав Армении.
«В 2020 году по сравнению с 2019 годом частота отравлений ядохимикатами снизилась в 1,3 раза. В 2019 г. было зарегистрировано 120 случаев, в 2020 году - 94 случая. В прошлом году большинство отравлений ядохимикатами было зарегистрировано из-за халатности, отсутствия средств индивидуальной защиты, неправильной маркировки и хранения ядохимикатов, а также из-за халатности родителей», - рассказали в Минздраве.
Во избежание отравлений Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Республики Армения призывает граждан после применения ядохимикатов руки мыть с мылом, носить специальную одежду, маски, перчатки, защитные очки, обувь, стирать и хранить одежду, загрязненную токсичными веществами, отдельно от повседневной одежды.
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний предупреждает, что токсичные вещества нельзя хранить в контейнерах для пищевых продуктов, в заводских бутылках. В противном случае на бутылках с этими веществами размещать предупреждающие надписи, хранить токсичные вещества в недоступном для детей месте, не хранить токсичные вещества в случайных местах. Ядохимикатные смеси готовить в хорошо проветриваемом помещении, а также не заливать их в забитую форсунку опрыскивателя.