Ինչ են ցույց տալիս դեղերի շրջանառության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հրապարակել է դեղերի շրջանառության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները:
Ուսումնասիրության նպատակն է ստանալ ոլորտի ապրանքային շուկաների արդի վիճակի ամբողջական պատկերը, գնահատել մրցակցային միջավայրը, ի հայտ բերել մրցակցությունը սահմանափակող հնարավոր խոչընդոտները և ներկայացնել լուծման ուղիներ:
Ուսումնասիրության համար ընտրվել է երեք շուկա՝
Ուսումնասիրվել են ոլորտում առկա իրավական կարգավորումները, ապրանքային շուկաների կառուցվածքը, գնահատվել է դրանց կենտրոնացվածության աստիճանը: Ուսումնասիրվել է նաև տնտեսվարողների գնային քաղաքականությանը, սպառողների վարքագիծը, որի շրջանակում նաև իրականացվել է սոցիոլոգիական հարցում:
Ուսումնասիրության մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3mYaqQO :

Что показывают результаты исследования, проведенного в сфере оборота лекарств
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения опубликовала результаты исследования, проведенного в сфере обращения лекарственных средств.
Цель исследования - полное представление о текущем состоянии товарных рынков в секторе, оценка конкурентной среды, выявление возможных барьеров конкуренции и представление соответствующих решений.
Для исследования были выбраны три рынка.
M01A - нестероидные анальгетики, противовоспалительные средства
Блокаторы или ингибиторы C07A-бета
J02A - антибактериальные (противогрибковые) средства для регулярного применения.
Изучены существующие в сфере правовые нормы, структура товарных рынков, оценена степень их централизации. Также изучалась ценовая политика хозяйствующих субъектов и поведение потребителей, был проведен социологический опрос.