ՄԻՊ հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնում է․
«Այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների լրացուցիչ տվյալներ եմ ներկայացրել Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության, իրական վիճակի, գերիների ու անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հարցերով:
Նամակում առաջնահերթ ցույց է տված, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք կարգավիճակով գերի են և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն: Այս հարցը արհեստական ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում
գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 2020թ. 44 գերիների վերադարձին:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում, որը շարունակաբար քարոզվում է պետական մակարդակով։
Ուստի, հաշվի առնելով նշված միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` նրանց ներկայացվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես անկախ հաստատության իրական վիճակի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց»։

Доказательства, собранные офисом Защитника прав человека, подтверждают, что количество задержанных в Азербайджане больше, чем подтверждено властями Азербайджана
Омбудсмен Армении Арман Татоян 19 апреля в официальном письме, направленном действующему председателю ОБСЕ, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, комиссарам СЕ и ООН по правам человека и другим международным организациям, представил дополнительные данные относительно актуальности возвращения пленных из Азербайджана, реального положения, вопросов защиты прав пленных и без вести пропавших и их семей. Об этом Арман Татоян написал на своей странице в Facebook.
«Письмо прежде всего свидетельствует о продолжающемся открытом вооруженном конфликте. С точки зрения международного [гуманитарного] права это означает, что независимо от того, были ли они взяты в плен после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, или нет, они узники совести и должны быть немедленно освобождены. Этот вопрос искусственно затягивается путем открытого злоупотребления судебными процессами, представления их как террористов и их задержания, нарушения международных правил, использования их в качестве наказания.
Это универсальное требование для автоматического применения международных действий. Но оно грубо нарушается, нарушаются международные требования в области прав человека - международное гуманитарное право, включая Третью Женевскую конвенцию 1949 года о правах человека. Освобождение и возвращение пленных следует рассматривать исключительно в контексте правозащитного гуманитарного процесса.
Проведенные Омбудсменом расследования и результаты рассмотрения жалоб постоянно подтверждают, что власти Азербайджана, грубо нарушая международные требования, искусственно затягивают освобождение армянских заключенных, сознательно не раскрывают фактическое количество заключенных. Своей политикой они нарушают права пленников, причиняют душевные страдания семьям пленников и пропавших без вести и вызывают напряженность в армянском обществе.
Свидетельства, собранные офисом Защитника прав человека, подтверждают, что количество задержанных в Азербайджане больше, чем подтверждено властями Азербайджана. Это касается и возвращения 44 пленных, захваченных до 2020 года.
Абсолютную актуальность вопроса освобождения пленных следует рассматривать и в контексте политики арменофобии и вражды в Азербайджане, которая постоянно пропагандируется на государственном уровне.
Поэтому, с учетом гуманитарных мандатов и роли указанных международных органов в вопросе защиты прав человека (право на жизнь в первую очередь), им представляются дополнительные данные Защитника прав человека Республики Армения, как независимого учреждения, поднимающего вопрос необходимости принятия решительных мер по освобождению и возвращению пленных и прекращению политизации этого вопроса», - написал Арман Татоян.