Պայմանագրային զինծառայության տարիքային շեմը կավելանա միջինը 5 տարով
«Արտագնա աշխատանքի մեկնելու փոխարեն պատերազմի բովով անցած մեր եղբայրները կկարողանան շարունակել պայմանագրային զինվորական ծառայությունը պաշտպանելով մեր սահմանները:
ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների Լուսավոր Հայաստան խմբակցության նախագիծը, որով պայմանագրային զինծառայության տարիքային շեմը կավելանա միջինը 5 տարով։
Պայմանագրային զինծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը առաջարկվում է սահմանել շարքային, կրտսեր և ավագ ենթասպայական կազմի համար՝ 50, կրտսեր սպայական կազմի համար՝ 48-52, ավագ սպայական կազմի համար՝ 50-55, գնդապետի համար՝ 55-58, ավելի բարձր կոչումների համար՝ 63»:

Возрастной порог контрактной службы повысится в среднем на 5 лет
Национальное собрание во втором чтении полностью приняло законопроект О внесении изменений в Закон Республики Армения “О воинской службе и статусе военнослужащих. Автором законопроекта является фракция “Просвещенная Армения”.
“Законопроектом предлагается повысить возрастной ценз для прохождения контрактной военной службы до 63 лет и до 65 лет для военнослужащих в званиях генерал-полковник и генерал армии.
Правительство предложило установить разные возрастные ограничения для рядового и офицерского состава.
40-лет действующего закона заменяется 45 годами, 45 лет  - заменяется 50 годами. Для младших офицеров 48 лет заменяется 52 годами, старших офицеров 50 лет - 58 годами. Возрастной ценз для более высоких званий остался без изменений. Предлагается пропорционально увеличить возрастной ценз резервистов 48 - 53, 50 - 55, 55 - 58, 58 - 60”, - представил секретарь фракции “Просвещенная Армения” Геворг Горгисян.