Մենք պետք է քաջալերենք համատեղ ծրագրերի իրականացումը. Արմեն Սարգսյանն այցելել է Վրաստանի խորհրդարան (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Վրաստանի խորհրդարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ, Վրաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Գեորգի Վոլսկին, փոխխոսնակներ Լևան Լոսելիանին և Ավթանդիլ Էնիկուձեն, արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն, պատգամավորներ Սամվել Մանուկյանն ու Սումբատ Կյուրեղյանը: Խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեն ողջունել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Վրաստան՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների համար շատ դինամիկ և հետաքրքիր ժամանակներ են, և ներկայումս կարևոր պահ է մեր ժողովրդավարությունների ապագայի համար: «Վստահ եմ, որ Հայաստանը և նրա ժողովուրդը կօգտագործեն այս համագործակցությունը և հնարավորությունը զարգանալու, նոր հեռանկարներ ստեղծելու, ժողովրդավարությունն ու տնտեսությունն ավելի ուժեղացնելու համար»,-ասել է նա:
Արչիլ Թալակվաձեն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի առաջընթացին և զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ իրենք կողմնակից են խաղաղությանը և խնդիրները երկխոսության միջոցով կարգավորելուն:
Նշելով, որ տարածաշրջանում առկա են նաև այլ մարտահրավերներ, այդ թվում կորոնավիրուսի համավարակ, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես նշել է, որ փոքր երկրների ուժը պայմանավորված է նրա գործողություններով: «Այս համատեքստում Հայաստանի և Վրաստանի նման երկրները պետք է ակտիվորեն ներգրավված լինեն միջազգային հարաբերություններում և բարեկամ կամ հարևան երկրների հետ հարաբերություններում՝ լինեն դրանք մեծ, թե փոքր, կամ գերտերություններ,- ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Պետք է հատուկ հարաբերություններ ունենալ հատկապես բարեկամների հետ: Մեզ համար Վրաստանը հենց այդպիսին է: Պատահական չէ, որ ես ընդունեցի Վրաստանի նախագահի հրավերը՝ գալու և զրուցելու, փոխանակվելու իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ, ինչպես նաև խոսելու ապագայի մասին»:
Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ տնտեսական վիճակը բավականին բարդ է, երկու երկրների տնտեսություններն էլ էականորեն վնասվել են կորոնավիրուսի հետևանքով: «Մենք պետք է քաջալերենք համատեղ ծրագրերի իրականացումը և նպաստենք դրան, քանի որ տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերը միջազգային ներդրողների համար կարող են շատ ավելի գրավիչ լինել»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ ներկայումս մարտահրավերներով լի ժամանակներ են ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաև՝ երկու երկրների համար: «Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ երկուսս էլ մտածենք, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել հանուն տարածաշրջանի կայունության, կանխատեսելիության և անվտանգության», -ընդգծել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության խնդիրների համատեքստում նախագահ Սարգսյանն անթույլատրելի է համարել, որ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից ամիսներ անց Ադրբեջանը շարունակում է գերության մեջ պահել հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր նորմերը:

Мы должны поощрять реализацию совместных программ: Армен Саркисян посетил Парламент Грузии (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян посетил Парламент Грузии, где встретился со спикером Парламента Арчилом Талаквадзе.
Во встрече приняли участие первый вице-спикер Парламента Грузии, руководитель парламентской группы дружбы Грузия-Армения Георгий Вольский, вице-спикеры Леван Лоселиани, Автандил Эникудзе, председатель комиссии по иностранным делам Николоз Самхарадзе, депутаты Самвел Манукян и Сумбат Кюрегян. Спикер парламента Арчил Талаквадзе приветствовал президента Армении Армена Саргсяна и его визит в Грузию, подчеркнув, что это очень динамичное и интересное для двух стран время, и сейчас хороший момент для будущего наших демократий. “Я уверен, что Армения и ее народ  использую это сотрудничество для развития возможностей, создания новых перспектив, укрепления демократии и экономики”, - сказал он.
Арчил Талаквадзе выразил свое содействие прогрессу и развитию Армении, подчеркнув, что она выступает за мир и решение вопросов путем диалога.
Отметив, что в регионе есть и другие проблемы, в том числе и пандемия, спикер Парламента Грузии поблагодарил Армению за эффективное сотрудничество во время пандемии.
Выразив благодарность за теплый прием, президент Армении Армен Саргсян особо отметил, что сила малых стран обуславливается их действиями. “В этом контексте такие страны, как Армения и Грузия, должны активно участвовать в международных отношениях, в отношениях с дружественными или соседними странами, большими или малыми, или сверхдержавами”, - сказал президент Саргсян. - “Нужно иметь особые отношения с родственниками. Грузия для нас именно такая. Не случайно, что я принял приглашение президента Грузии приехать и поговорить о ситуации, обменяться информацией, а также поговорить о будущем”.
По словам президента Армении, экономическая ситуация в данное время достаточно тяжелая, экономики обеих стран серьезно пострадали от пандемии. “Мы должны поощрять реализацию совместных программ, поскольку региональные совместные программы могут быть намного более привлекательными для международных инвесторов”, - сказал президент Саргсян.
Президент отметил, что в настоящее время перед всем миром полно вызовов, в том числе и перед нашими странами. “Думаю, нам пора задуматься о том, какие шаги следует предпринять для обеспечения стабильности, предсказуемости и безопасности в регионе”, - сказал президент Армен Саргсян.
В контексте вопросов безопасности и стабильности в регионе президент Саргсян счел недопустимым, что спустя несколько месяцев после войны, Азербайджан, нарушая все нормы международного гуманитарного права, продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц.