Փաշինյանը պիտի աթոռը վերցներ, Կրեմլի միջանցքում սպասեր, մինչև Պուտինը դուրս գար, ասեր՝ Պուտին ջան, հարցը լուծի․ Արա Սիմոնյան (տեսանյութ)
«Փաստ չէ, որ արտահերթ ընտրություններ տեղի կունենան»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր Արա Սիմոնյանը։
Հարցին, թե ընտրություններ լինելու պարագայում «Հայրենիք» կուսակցությունը կմասնակցի՞ քաղաքական գործընթացներին, Սիմոնյանն ասաց՝ կուսակցությունում այս հարցը դեռ չեն քննարկել, քանի որ վստահ չեն, որ ընտրություններ լինելու են։
Ամեն դեպքում բանախոսը կարծում է՝ ընտրություններով ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծում չի լինելու․
«Պատմությունը կրկնվում է ֆարսի ձևով, մի անգամ եղավ, մարդիկ եկան, էյֆորիայի ազդեցության տակ ընտրեցին, երկրորդ անգամ ֆարս է լինելու, երրորդ անգամ՝ ողբերգություն։ Վախենամ՝ դրան էլ հասցնեն։ Այս պառակտված վիճակում ժողովրդի հավաքական կարծիքը հարցնելը շատ խնդրահարույց է, բացի այդ՝ մարզերում լավ էլ վարչական ռեսուրս է օգտագործվում»։
Սիմոնյանը պնդում է՝ պատերազմը շարունակվում է, թուրքերը բոլոր կողմերով պատրաստվեցին և հետևողականորեն մեր երկիրը հասցրին այս իրավիճակին
«Նրանք որոշեցին Հայաստանը ներսից քայքայել»,-կարծում է Սիմոնյանը։
Ինչ վերաբերում է պատերազմին  և հարցին, թե ի՞նչ կարող էր անել Նիկոլ Փաշինյանը՝ այն կանգնեցնելու համար, Սիմոնյանն  ասում է՝ պետք է դիմեր Ռուսաստանի օգնությանը․
«Եթե  2-րդ, 3-րդ օրն իրեն տեղեկացրել են, որ ՀՕՊ-ը ոչնչացված է, վատ ենք, աթոռը պետք է վերցներ, գնար Կրեմլի միջանցքում սպասեր, մինչև Պուտինը դուրս գար, ասեր՝ Պուտին ջան, մի հատ էս հարցը լուծի, ի վերջո նրանք լուծեցին։ Շատ հնարավոր է՝ ռուսները ոչ էլ Նիկոլ Փաշինյանին հարցրել են, տեսել են՝ հեսա Ստեփանակերտն էլ է ընկնում, էկել, մտել են»։

Пашинян должен был взять стул, ждать в коридорах Кремля, пока выйдет Путин, сказать: дорогой Путин, решай вопрос: Ара Симонян (видео)
«Не факт, что внеочередные выборы состоятся», - говорит в беседе с «А1+» член партии «Родина», депутат Национального собрания РА четвёртого созыва Ара Симонян.
На вопрос, примет ли партия «Родина» участие в политических процессах, если будут выборы, Симонян сказал: в партии этот вопрос пока не обсуждали, поскольку не уверены, что выборы состоятся.
В любом случае спикер считает: выборы не разрешат создавшуюся ситуацию:
«История повторяется в виде фарса, однажды случилось, люди пришли, под влиянием эйфории избрали, во второй  раз будет фарс, в третий раз – трагедия. Боюсь, что дойдут и до этого. В этом разрозненном состоянии спрашивать коллективное мнение народа очень проблематично, кроме того, в регионах очень даже  хорошо используется административный  ресурс».
Симонян утверждает: война продолжается, турки со всех  сторон подготовились и последовательно довели нашу  страну до этого состояния:
«Они решили разрушить Армению изнутри», - считает Симонян.
Касательно войны и вопроса, что мог сделать Никол Пашинян, чтобы остановить её, Симонян говорит: должен был обратиться к помощи России:
«Если на 2-й, 3-й день ему сообщили, что ПВО уничтожена, нам плохо, он должен был взять стул, пойти  и ждать в коридорах Кремля, пока Путин выйдет, сказать: дорогой Путин, реши этот вопрос, в конечном итоге они решили. Очень возможно, русские Никола Пашиняна и не спрашивали, увидели: вот-вот и Степанакерт падёт, пришли, вмешались».