ԱԳ նախարարի հանդիպումը Հվ Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ (տեսանյութ)
Ապրիլի 15-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի: Նախարար Այվազյանը  ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարին ներկայացրեց Արցախում հումանիտար իրադրության հասեցագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը՝ կարևորելով միջազգային գործընկերների ուղիղ ներգրավումը:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման ընթացքի և անհապաղ հասցեագրում պահանջող հումանիտար խնդիրների համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած պարտավորությունների չկատարման հանգամանքի վրա՝ շարունակելով պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Երկուստեք կարևորվեց հակամարտության գոտում կրոնական և մշակութային ժառանգության օբյեկտների պաշտպանությունը, ներառյալ՝ համապատասխան միջազգային ներգրավմամբ:
Նախարար Այվազյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության կողմից խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն արտահայտվում է նաև հայկական քրիստոնեական ժառանգության թիրախավորմամբ և Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների փառաբանման համատեքստով «ցուցադրություններով», ուղիղ մարտահրավեր է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանն ուղղված միջազգային ջանքերին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը ՀՀ ԱԳ նախարար Այվազյանին ներկայացրեց Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր կատարած այցի և դրա շրջանակներում ունեցած հանդիպումների տպավորությունները: Երկուստեք ընդգծվեց սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչության իրավունքների լիարժեք պաշտպանության կարևորությունը:

Встреча главы МИД со спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе и по кризису в Грузии (видео)
15 апреля министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе и по кризису в Грузии Тойво Клааром.
Собеседники затронули широкий круг вопросов региональной безопасности и стабильности. Министр Айвазян представил спецпредставителю ЕС шаги, предпринятые для разрешения гуманитарной ситуации в Арцахе при прямом участии международных партнеров. В контексте хода выполнения положений трехстороннего заявления от 9 ноября и решения гуманитарных проблем, требующих немедленной адресации, министр иностранных дел Армении привлек внимание спецпредставителя ЕС на факт невыполнения Азербайджаном взятых на себя обязательств и удерживания в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц.
Обоюдно была отмечена важность защиты объектов религиозного и культурного наследия в зоне конфликта, в том числе при соответствующем международном участии.
Министр Айвазян подчеркнул, что политика арменофобии высшего руководства Азербайджана, которая выражается и в контексте прославления военных преступлений, совершенных Азербайджаном против армянского христианского наследия, является прямым вызовом международным усилиям, направленным на установление мира и стабильности в регионе.
Специальный представитель ЕС Тойво Клаар представил министру иностранных дел Армении Айвазяну свои впечатления от визита в приграничные области Армении и встреч, проведенных в его рамках. Стороны подчеркнули важность полноценной защиты прав жителей приграничных населенных пунктов.